Po ilu latach przedawniają się długi? To warto wiedzieć

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Po ilu latach przedawniają się długi? Kiedy nie trzeba płacić zobowiązań? To warto wiedzieć

2024-03-21 9:35

Przedawnienie długu to sytuacja, w której dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku spłaty zadłużenia, ale pod warunkiem, że wierzyciel nie dochodzi już swoich zobowiązań. Sprawdź, po jakim czasie dług się przedawnia.

Po ilu latach dług się przedawnia?

Długi bezapelacyjnie należy spłacać. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy dłużnik nie jest w stanie spłacić swojego zadłużenia, a wierzyciel nie dochodzi już swoich zobowiązań. W terminologii prawnej jest to nazywane przedawnieniem roszczenia majątkowego. Przepisy w tym zakresie reguluje Kodeks Cywilny, dokładnie artykuł 117.

Po jakim czasie dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku spłaty długu? 

Jeszcze do niedawna przedawnienie długów następowało po 10 latach, ale w 2018 roku przepisy zostały znowelizowane na korzyść dłużników. Termin ten został skrócony aż o 4 lata. Ogólnie przyjmuje się, że roszczenia przedawniają się po 6 latach, przy czym termin ten liczony jest od dnia, w którym powstał obowiązek spłaty zadłużenia. Przykładowo, jeśli mieliśmy opłacić rachunek do 20 marca, to zaczynamy liczyć od następnego dnia. 6-letni termin dotyczy jednak należności stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu, czyli nie wszystkich. W niektórych przypadkach dług przedawnia się znacznie szybciej. Więcej informacji znajdziesz w naszej galerii. 

Cyfrowe pieniądze zamiast gotówki. R. Górski (ISO): DAJCIE LUDZIOM WYBÓR!