Złodziej katalizatorów złapany na gorącym uczynku. Usłyszał 13 zarzutów

i

Autor: pixabay.com Złodziej katalizatorów złapany na gorącym uczynku. Usłyszał 13 zarzutów

Plaga kradzieży w regionie łódzkim. Złodzieje polują na katalizatory

2022-10-07 14:02

Coraz częstszym zjawiskiem, z którym ma do czynienia policja w województwie łódzkim jest kradzież katalizatorów samochodowych. Jak się okazuje, za wyciętą cześć w skupie złomu złodzieje mogą dostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Plaga kradzieży katalizatorów w regionie łódzkim

Jeszcze kilka lat temu złodzieje najchętniej okradali nas z zamontowanego w samochodzie radia. Jednak w ostatnim czasie w regionie coraz więcej osób traci swoje katalizatory. Policjanci orzestrzegają- to już prawdziwa plaga. Przestępcy najczęściej zakradają się pod auta w nocy, na niestrzeżonych parkingach. Ale nie brakuje też ryzykantów, którzy kradną w biały dzień. 

Za kradzież katalizatora są surowe kary. Złodziej może usłyszeć wyrok nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Dlaczego złodzieje kradną właśnie katalizatory?

Katalizator, czyli element układu wydechowego, zawiera platynę i pallad. To właśnie ze względu na te dwa czynniki, złodzieje są łasi na nasze katalizatory. Za wyciętą cześć w skupie złomu oszuści mogą dostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym, kradzież katalizatora zajmuje złodziejowi maksymalnie kilka minut, a brak tego urządzenia trudno zauważyć na pierwszy rzut oka. 

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą katalizatora?

Dobrym pomysłem jest, by uchronić się przed kradzieżą katalizatora jest montaż specjalnych, rozbudowanych osłon antykradzieżowych utrudniających wycięcie i demontaż katalizatora czy filtra cząstek stałych. Osłony są montowane przy użyciu śrub i nakrętek zrywalnych, więc nie da się ich odkręcić, a blacha jest tak gruba, że wycięcie osłony wymaga zastosowania cięższego sprzętu albo mnóstwa czasu. To często zniechęca złodzieja. 

Warto jednak pamiętać o tym, że katalizatory i filtry cząstek stałych należą do elementów, które rozgrzewają się niekiedy do ekstremalnych temperatur. Źle zaprojektowana osłona może zakłócić przewidzianą cyrkulację powietrza, co może doprowadzić do przegrzania części, a nawet do pożaru.

Kierowców czekają utrudnienia! Sprawdź, które łódzkie drogi będą nieprzejezdne

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE