Podatki, seniorzy

i

Autor: Shutterstock Podatki, seniorzy

Podatki

PIT-0 dla seniora. Kto może skorzystać z ulgi i jak ją rozliczyć?

2023-03-24 15:47

Kobiety powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni powyżej 65. roku życia, którzy mimo nabycia uprawnień do emerytury czasowo zrezygnowali z jej pobierania i wciąż pracują, mogą skorzystać z PIT-0 dla seniora. Dzięki przysługującej im uldze, pracujący seniorzy nie zapłacą podatku do kwoty 85.528 zł rocznie, a doliczając kwotę wolną od podatku (30 tys. zł), zapłacą podatek dopiero od zarobków wyższych niż 115.528 zł. Sprawdź, jak rozliczyć ulgę dla pracujących seniorów.

Komu przysługuje PIT-0 dla seniora?

Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, mogą skorzystać z ulgi PIT-0 dla seniora. Ulga przysługuje kobietom powyżej 60. roku życia oraz mężczyznom powyżej 65. roku życia, którzy, mimo nabycia uprawnień do emerytury, pozostali aktywni zawodowo. Z ulgi mogą skorzystać seniorzy pracujący na etacie, na umowie zlecenia, prowadzący działalność gospodarczą lub pobierający zasiłki macierzyńskie, którzy nie otrzymują emerytury lub renty rodzinnej bądź świadczeń równorzędnych.

Osoby takie nie zapłacą podatku od podatku od przychodów do kwoty 85.528 zł rocznie. Dodatkowo pracujący seniorzy, rozliczający się według skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. To oznacza, że zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu 115.528 zł zarobków (30 tys. zł kwoty wolnej + 85 528 zł ulgi).

Jak rozliczyć ulgę dla pracującego seniora?

Pracujący seniorzy, którzy chcą skorzystać z ulgi PIT-0 mogą to zrobić, składając zeznanie podatkowe pisemnie bądź w usłudze Twój e-PIT. Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełniane na podstawie danych z PIT-11 złożonych do urzędu skarbowego przez płatników. Korzystając z tej usługi należy dokładnie sprawdzić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Może się bowiem okazać, że w przypadku osób, którym w trakcie roku płatnik nie stosował ulgi dla pracujących seniorów lub którym PIT-0 dla seniora przysługuje tylko za część roku podatkowego, płatnik nie uwzględnił tej informacji w przekazanej informacji PIT-11 i konieczne będzie naniesienie zmian.

Przygotowane przez KAS zeznanie powinny też sprawdzić osoby, które osiągnęły wiek uprawniający do skorzystania z ulgi i początkowo pracowały nie pobierając emerytury, a następnie zaczęły pobierać emeryturę i ponownie podjęły pracę. W ich przypadku ulgą objęte są wyłącznie należności za pracę uzyskaną w miesiącach przed jednoczesnym pobieraniem emerytury lub renty rodzinnej.

Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE