Piotrków Trybunalski kupuje elektryczne autobusy

i

Autor: Muri/commons.wikimedia.org

Piotrków Trybunalski kupuje elektryczne autobusy. Kiedy zobaczymy je na ulicach?

2023-01-30 15:29

12 elektrycznych autobusów będzie przewozić pasażerów w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Dołączą one do 6 autobusów hybrydowych, które kursują po Piotrkowie od stycznia. Jest szansa, że pierwsze z zeroemisyjnych pojazdów wyjadą na ulice miasta już w wakacje.

Od połowy stycznia po Piotrkowie Trybunalskim kursuje 6 autobusów hybrydowych. Wkrótce dołączą do nich również zeroemisyjne autobusy elektryczne. Miasto podpisało już umowę na kupno nowych pojazdów.

- Pierwszych siedem elektrobusów zjedzie z taśmy produkcyjnej około połowy bieżącego roku. Jest duża szansa, że pojedziemy nimi jeszcze w najbliższe wakacje - zapowiada kierownik piotrkowskiego biura prasowego Jarosław Bąkowicz. - To nie ostatnie autobusy elektryczne, jakie będą świadczyły usługi przewozowe dla piotrkowian. Podpisano umowę z firmą Solaris na dostarczenie kolejnych pięciu bezemisyjnych autobusów.

Autobusy Urbino 12 electric będą wyposażone w baterie charakteryzujące się wysoką gęstością energii, co przełoży się to na ich większą pojemność, a co za tym idzie - na większe zasięgi. W autobusach zostanie zastosowane ogrzewanie hybrydowe z pompą ciepła, które również wykorzystuje energię elektryczną.

- Niskopodłogowe, trzydrzwiowe pojazdy mają pojemność pasażerską 80 miejsc, z czego 32 to miejsca siedzące - poinformował Jarosław Bąkowicz. - Elektrobusy będą klimatyzowane, wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej, system monitoringu. Do dyspozycji pasażerów będą takie udogodnienia jak wejścia USB.

Nowe autobusy mają być dostarczone do Piotrkowa na początku 2024 roku. Na kupno autobusów elektrycznych i budowę stacji ładowania miasto dostało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt inwestycji to 55,3 mln zł, z czego 32,6 mln zł to środki własne piotrkowskiego samorządu.

wzorowy korytarz życia na lubuskim odcinku S3.mp4
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE