Pierwsza w regionie łódzkim operacja mikrochirurgiczna z użyciem nowoczesnych technik [WIDEO]

2021-02-22 15:30 GM
mikrochirurgia w Koperniku
Autor: mat. szpitala Kopernika

W szpitalu Kopernika pacjentce zszyto tkanki o średnicy wielokrotnie mniejszej niż jeden milimetr. Podczas operacji lekarze wykorzystali specjalny mikroskop, cieńsze od włosa nici oraz płyn fluorescencyjny.

Była to operacja rekonstrukcji naczyń żylno-limfatycznych po przebytym nowotworze- wyjaśnia  dr  Dominik Walczak. - Musimy pracować w bardzo dużych powiększeniach, nawet do 20 razy,  i używać bardzo drobnego sprzętu chirurgicznego. Ponieważ tego typu naczynia mają średnicę części milimetra, zabieg wykonywany był przy użyciu specjalnego mikroskopu i narzędzi chirurgicznych – w tym igieł i nici o średnicy mniejszej od średnicy włosa - opisuje dr Walczak.

Zabiegi rekonstrukcyjne są integralnym elementem leczenia pacjenta po przebytym nowotworze - podkreśla dr Michał Lewandowicz. – Wprowadzamy nowe techniki, nowe urządzenia, rozwiązania i przyrządy. Wyzwaniem dla nas jest coraz mniejsza inwazyjność zabiegów chirurgicznych.

Precyzja chirurgów i niewielkie pole operacyjne zwiększają komfort i tempo rekonwalescencji. Już następnego dnia po tego typu zabiegu pacjent może opuścić szpital.

Nowatorska operacja mikrochirurgiczna