Pierwsza mobilna łaźnia dla bezdomnych działa już w Łodzi. Wkrótce zostanie uruchomiona kolejna

2023-03-07 13:26

Pierwsza mobilna łaźnia dla osób bezdomnych stanęła na łódzkim Widzewie. W środku są dwa prysznice, umywalka, toaleta, lustro i suszarka do włosów, a także pralka, suszarka do ubrań i magazyn z ubraniami, ręcznikami oraz artykułami higienicznymi i chemicznymi. Kolejna mobilna łaźnia pojawi się wkrótce na Bałutach.

Na łódzkim Widzewie działa już pierwsza mobilna łaźnia dla osób bezdomnych. Dwa specjalnie zaprojektowane kontenery o łącznej powierzchni ok. 30 mkw stanęły przy al. Piłsudskiego 119, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sarnią (tuż przy funkcjonującej w okresie jesienno-zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych).

- We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby w kryzysie bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. - Cały czas jest jednak taka grupa osób, które mimo posiadanej możliwości skorzystania ze wsparcia w postaci placówki, podejmuje decyzje o przebywaniu w przestrzeni publicznej, czyli na przykład w pustostanach lub na ulicach. Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia.

Mobilna łaźnia, która stanęła na Widzewie, podzielona jest na część sanitarną oraz pralniczą. W części sanitarnej znalazły się dwa prysznice, umywalka, toaleta, lustro i suszarka do włosów. Z kolei w części pralniczej bezdomni będę mieli do dyspozycji poczekalnię, pralkę, suszarkę do ubrań, a także magazyn z ubraniami, ręcznikami oraz artykułami higienicznymi i chemicznymi. Na co dzień opiekę nad łaźnią przy al. Piłsudskiego będą sprawowały cztery osoby, które będą m.in. pomagały w korzystaniu z łaźni osobom niepełnosprawnym.

Na początek łaźnia będzie otwarta od poniedziałku do soboty, w godz. 8 - 15. Jeśli zajdzie taka potrzeba, godziny jej funkcjonowania zostaną zmienione. Osoby, które zechcą skorzystać z łaźni, będą musiały się wcześniej zapisać. Będą mogły to zrobić w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a, w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108 oraz u łódzkich streetworkerów. Każda zapisana osoba otrzyma bilet z dokładnym adresem łaźni, mapką dojazdu, a także datą i godziną zaplanowanej wizyty. Limit czasu na skorzystanie z łaźni przez jedną osobę wynosi 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Osoby korzystające z poczekalni, czyli np. czekające na pranie i wysuszenie ubrań, będą mogły napić się dodatkowo ciepłej herbaty.

Opiekę nad łaźnią sprawują Stowarzyszenie Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie” oraz Centrum Służby Rodzinie.

- Osoby w kryzysie bezdomności nie mają na co dzień dostępu do łazienki, pralki i bieżącej wody, czyli do zaspokajania podstawowych potrzeb - mówi ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie. - Nowo otwarta łaźnia to ważny punkt na mapie Łodzi. To wyciągnięcie ręki do potrzebującego, przywrócenie mu poczucia godności, akceptacji oraz miłości bliźniego.

Kolejna mobilna łaźnia pojawi się wkrótce na Bałutach. Koszt dwóch mobilnych łaźni dla bezdomnych (zakup kontenerów dla dwóch lokalizacji oraz roczny koszt ich funkcjonowania i opieki nad nimi) to ok. 700 tys. zł.

- Miasto Łódź udziela wsparcia osobom w kryzysie bezdomności na wiele sposobów - podkreśla Paweł Bliźniuk, p.o. dyrektora Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ - Do dyspozycji są cztery schroniska i noclegownia, Punkt Pomocy Charytatywnej prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji, a w sezonie jesienno-zimowym „autobus dla bezdomnych i potrzebujących” oraz Świetlica dla Osób Bezdomnych. Są także streetworkerzy zatrudnieni w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łodzi zajmujący się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych żyjący w przestrzeni publicznej. Staramy się cały czas rozbudowywać tę pomoc, stąd nowa forma wsparcia w postaci łaźni.

Łódzki nauczyciel w dwie doby przebiegł ponad 300 kilometrów