Oszustwo na BLIK. Policjanci apelują o ostrożność

2021-10-20 13:55
policja
Autor: pixabay

Stracili tylko kilkaset złotych stracili, jednak ich straty mogły być znacznie wyższe. Dwaj mężczyźni dali się podejść oszustowi, który podszył się pod ich znajomego i wyłudził od pokrzywdzonych kody BLIK.

Zdarzenie miało miejsce we wtorek, 19 października. Oszust na jednym z komunikatorów internetowych podszył się pod mieszkańca powiatu opoczyńskiego.

- Nawiązał rozmowę z dwoma osobami z listy znajomych ofiary i udając kolegę poprosił ich o pomoc finansową - czytamy w policyjnym komunikacie. - Opowiedział zmyśloną historię dotyczącą nagłej opłaty za zamówione paczki i potrzebę ich opłacenia. Przestępca w ten sposób oszukał dwóch mężczyzn i wyłudził od nich łącznie kilkaset złotych. Właściciel konta na komunikatorze, za którego oszust się podawał o całej sytuacji dowiedział się od swojego kolejnego znajomego, który też otrzymał prośbę o przekazanie kodu BLIK. Chcąc sprawdzić czy faktycznie jego kolega potrzebuje pomocy finansowej, zadzwonił do opocznianina i zapytał czy to on kontaktował się z sprawie pożyczki kilkuset złotych poprzez BLIK. Dopiero wówczas właściciel konta na komunikatorze internetowym, dowiedział się, że ktoś podszył się pod niego i wyłudza od znajomych kody BLIK. O całej sytuacji powiadomił policję.

Policjanci ostrzegają! Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Łoś wybiegł przed samochód zasłużonej pani sołtys... Grób kobiety w trzecią rocznicę tragicznego wypadku pod Boćkami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE