Ostrzegawczy strajk MPK Łódź. Czy pracownicy dostaną podwyżkę? [AUDIO]

2020-03-05 8:32 K Baryga
MPK Łódź
Autor: Wikipedia/Mateusz War.

Poranny dojazd do pracy komunikacją miejską dla wielu łodzian był​ utrudniony. To wskutek protestów związków zawodowych MPK. Pracownicy domagają się podwyżek płac o 504 złote i o 3 zł więcej w stawce godzinowej. Bezskuteczne rozmowy z zarządem na ten temat trwają od sierpnia dlatego związkowcy zorganizowali dwugodzinny protest.

Związkowcy domagają się podwyżek płac, jednak zdaniem władz, w budżecie nie ma na to pieniędzy. W przeprowadzonym referendum ponad 80% pracowników była za strajkiem.

Rozmowy pomiędzy zarządem MPK Łódź, a związkowcami trwają od dłuższego czasu. Wczoraj po kilkunastu godzinach rozmów z udziałem mediatora nie udało się dojść do porozumienia.

Protest zorganizowano tak, aby był jak najmniej uciążliwy dla łodzian. Na ulicach miasta spotkaliśmy jednak wiele osób, które były zdezorientowane. Widziały informacje o strajku, ale myślały, że do niego nie dojdzie.

- Niestety spóźnię się do pracy, ale niech walczą o swoje, każdemu się należy. Ja rozumiem wszystko, ale można było zrobić to w innych godzinach, a nie wtedy kiedy większość ludzi jedzie do pracy - mówili mieszkańcy czekający na przystankach.

W najbliższych dniach planowane jest wyznaczenie kolejnego spotkania z mediatorem. Jeśli zarząd i związkowcy nie dojdą do porozumienia niewykluczony będzie strajk generalny.

Więcej na ten temat w materiale reporterki Eski - Kingi Barygi