Pasy - przejście dla pieszych

i

Autor: Michael Gaida / pixabay.com

Od 21 września zmiany w przepisach drogowych. Czym jest przejście sugerowane?

2022-09-21 12:30

21 września w życia weszły kolejne zmiany w przepisach drogowych. Dotyczą przede wszystkim pieszych, ale również rowerzystów. Całkowitą nowością jest między innymi pozwolenie na korzystanie z tzw. przejść sugerowanych. Obowiązują na nich inne zasady niż na przejściach dla pieszych.

Wchodzą w życie zmiany dotyczące ruchu drogowego

Od środy 21 września 2022 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Dotyczą one przede wszystkim pieszych oraz rowerzystów. Od tej pory droga dla rowerów będzie traktowana jak jezdnia i torowisko, czyli pieszy wchodzący na drogę rowerową jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejścia dla pieszych. Dla pieszych oznacza to również możliwość otrzymania mandatu, jeśli wejdzie na ścieżkę dla rowerów w niedozwolonym miejscu. 

Należy również pamiętać też o tym, że w czasie przechodzenia przez jezdnię zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych, które mogą ograniczać możliwość obserwacji sytuacji.

Przejście sugerowane, czyli nowość w przepisach ruchu drogowego

W przepisach pojawia się jedna całkowita nowość. Chodzi o przejścia sugerowane. Są to miejsca, w których piesi będą mogli przekraczać jezdnię, nie ryzykując ukarania mandatem, jednak na innych warunkach niż na zwykłych przejściach dla pieszych. W przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym pojawiiła się następuja definicja przejścia sugerowanego:

Przejście sugerowane to nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych. 

Przejście dla pieszych a przejście sugerowane. Jaka jest różnica?

Przejście sugerowane nie jest przejściem dla pieszych. Oznacza to, że nie obowiązują na nim zasady ruchu drogowego określające pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. A więc pieszy nie ma w takim miejscu pierwszeństwa przed pojazdem.

Policjanci z Łodzi wykryli dwa laboratoria produkujące narkotyki. Były w nich substancje warte 12 mln zł!