Nowy taryfikator punktów karnych 2022. Kierowcy z Łodzi już się przekonali o surowych karach

i

Autor: Policja

Nowy taryfikator punktów karnych 2022. Kierowcy z Łodzi już się przekonali o surowych karach

2022-09-20 8:25

Nowy taryfikator punktów karnych obowiązuje od soboty, 17 września 2022 r. Kierowcy z Łodzi już w weekend przekonali się o surowych karach. Jeden z kierowców stracił prawo jazdy, otrzymał 1,5 tys. zł mandatu i 13 punktów karnych za jednym zamachem

Nowy taryfikator punktów karnych 2022

W sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym, w tym nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

W związku z tym – jak poinformowała mł. asp. Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki – w weekend na ulicach Łodzi można było zobaczyć większą liczbę patroli z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.

"Policjanci nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem, ale również informowali o zmianach przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wielu kierowców widząc patrol "drogówki" zatrzymywało się, by dopytać o zmiany w taryfikatorze. Najczęściej pytano o zwiększone punkty karne i wykroczenia za które można dostać te punkty" – powiedziała.

Dodała, że zdarzały się też sytuacje, w których kierujący świadomie popełniali wykroczenia. Każdy z nich został ukarany mandatem karnym, a na konta kierowców trafiły "nowe" punkty karne.

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych 2022: pierwsi ukarani

Między innymi w sobotę, przed godz. 10 na skrzyżowaniu ul. Rzgowska i Kurczaki policjanci zauważyli volkswagena, który zjeżdżał na sąsiedni pas ruchu, a następnie wracał na swój pas. 53-latek siedzący za kierownicą korzystał podczas jazdy z telefonu komórkowego.

"Mężczyzna nie widział nic złego w swoim zachowaniu, twierdząc że świetnie radzi sobie za kierownicą. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a na jego konto trafiło 12 punktów karnych" – wyjaśniła mł. asp. Czyż.

Nowy taryfikator: utrata prawa jazdy, 1,5 tys. zł mandatu i 13 punktów karnych

Również w sobotę, po godz. 11 na ulicy Dąbrowskiego policjanci zauważyli peugeota, który jechał za szybko. Dokonany pomiar prędkości wykazał, że kierujący porusza się z prędkością 106 km/h w miejscu gdzie obowiązuje 50 km/h czyli o 56 km/h więcej. Policjanci zatrzymali 33–latkowi prawo jazdy na okres 3 miesięcy oraz ukarali mandatem karnym w wysokości 1,5 tys. zł i nałożyli na niego 13 punktów karnych.

Funkcjonariuszy z łódzkiej drogówki na ul. Rokicińskiej zatrzymali też kierowcę alfy romeo, który na czerwonym świetle z impetem przejechał skrzyżowanie.

"23-latek swoje zachowanie tłumaczył pospiechem i pilnymi sprawami zawodowymi. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł, a na jego konto trafiło aż 15 punktów karnych" – przekazała policjantka.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać w sobotę to drugi etap zmian w prawie drogowym, których celem - jak tłumaczył resort infrastruktury - jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jedną z ważniejszych zmian są przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Chodzi o sytuacje, gdy kierowca popełni wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Nowy taryfikator punktów karnych 2022: ile punktów maksymalnie można dostać?

Kolejną ważną dla kierowców zmianą jest nowy taryfikator punktów karnych, w którym wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów. Zwiększono w nim maksymalną liczbę punktów karnych z 10 do 15.

Zmieniły się również zasady dotyczące kasowania punktów karnych. Będą one teraz kasowane dopiero po dwóch latach od dnia wpłaty mandatu. Przepisy, które obowiązywały do soboty pozwalały na kasowanie punktów karnych po upływie roku od momentu popełnienia wykroczenia. 

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022