Nowe prawo budowalne wchodzi w życie. Miliony Polaków zapłacą nawet 1000 zł

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Nowe prawo budowlane wchodzi w życie. Miliony Polaków zapłacą nawet 1000 zł

2023-05-10 15:50

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie obowiązkowe od 2023 roku. To efekt nowelizacji ustawy Prawo budowalne oraz ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Dokument będzie kosztować nawet tysiąc złotych, a za jego brak będą nakładane wysokie kary.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku obowiązkowe od 2023 roku

Nadchodzą kolejne zmiany w prawie budowalnym. Od 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie obowiązkowe dla wszystkich. To efekt nowelizacji ustawy Prawo budowalne oraz ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nowele zostały już podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzięki nim do krajowego porządku prawnego zostaną wdrożone przepisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy wejdą w życie 28 kwietnia 2023 roku. 

Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości? Zgodnie z nadal obowiązującymi przepisami, świadectwa charakterystyki energetycznej były wymagane dla budynków wybudowanych po 2009 roku. Teraz ma się to zmienić. Nowe przepisy nakładają obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków indywidualnych czy wielorodzinnych wybudowanych przed 2009 rokiem.

Jednakże sporządzenie świadectw dla budynków już istniejących będzie konieczne przy ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. Co ważne, właściciele mieszkań będą musieli sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania tylko przy nowych umowach, nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie. To jednak nie wszystko. Świadectwo trzeba będzie także sporządzić w przypadku modernizacji budynku, która będzie miała wpływ na zużycie energii. Okres ważności takiego dokumentu wynosi 10 lat. 

Co ważne, dokument ma być sporządzony w wersji papierowej i elektronicznej. Osoba zlecająca powinna otrzymać kopię świadectwa charakterystyki energetycznej w formie papierowej lub w formie wydruku świadectwa przekazanego w postaci elektronicznej.

W ustawie znalazł się taki zapis mówiący o tym, że notariusz odnotuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy przez zbywcę nieruchomości świadectwa charakterystyki energetycznej. W przypadku nieprzekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej notariusz pouczy podmiot obowiązany do jego przekazania o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - ile to kosztuje?

Konieczność sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku oznacza dla właścicieli nieruchomości duże wydatki. Koszt wykonania świadectwa jest uzależniony od wielu czynników, m.in.

  • wielkości budynku oraz jego przeznaczenia,
  • konstrukcji przegród zewnętrznych i wewnętrznych,
  • zastosowanych instalacji,
  • lokalizacja,
  • dostępności dokumentacji technicznej.

Jak podaje muratorplus.pl, średni koszt wykonania świadectwa energetycznego dla mieszkania to około 400 zł, dla domu jednorodzinnego około 550 złotych, a dla budynku wielorodzinnego to nawet tysiąc złotych. 

Co ważne, jeśli właściciel nieruchomości nie dołączy tego dokumentu np. w przypadku sprzedaży czy wynajmu, będzie mu grozić kara grzywny, która prawdopodobnie wyniesie nawet kilka tysięcy złotych.

Kontrola systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji

To nie wszystkie nowości. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane zakłada też wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji. Kontrole będą dotyczyć systemów o mocy ponad 70 kW.

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej; dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.

Ponadto, inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Ustawa zakłada również wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Listen on Spreaker.