Sezon grzewczy w Polsce 2022/23. O ile wzrosną rachunki za ogrzewanie?

i

Autor: Unsplash Sezon grzewczy w Polsce 2022/23. O ile wzrosną rachunki za ogrzewanie?

Twoje finanse

Dopłaty do ogrzewania. Będą kolejne pieniądze. Kto je dostanie? Minister klimatu informuje o szczegółach

2023-03-24 15:58

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa potwierdziła nieoficjalne ustalenia dotyczące wsparcia dla odbiorców ciepła. Jak się okazuje, rząd chce zapewnić rekompensaty i ograniczyć podwyżki dla obywateli. Wsparcie mają otrzymać też tzw. odbiorcy wrażliwi.

Dodatkowe wsparcie dla odbiorców ciepła. Minister klimatu potwierdza doniesienia

Na początku stycznia źródło zbliżone do rządu informowało PAP, że w najbliższych dniach mają zostać przyjęte rozwiązania, które będą przeciwdziałać skokowym, nawet kilkuset procentowym podwyżkom za ciepło.

Przypomnijmy, w 2022 roku parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców. Było to spowodowane kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii m.in. gazu i węgla. Zgodnie z nową ustawą od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 roku wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Kto otrzyma wsparcie?

Już wkrótce rząd ma przedstawić dodatkowe przepisy jeszcze mocniej chroniące odbiorców ciepła. Zapewnione zostaną m.in. rekompensaty, a także ograniczone zostaną podwyżki. Co istotne, pomoc ma trafić do mieszkańców bloków, czyli odbiorców ciepła systemowego, ale też do tzw. odbiorców wrażliwych, czyli do szkół, szpitali czy żłobków.

Będzie częściowy powrót do starej strefy?

Źródło rządowe przekazało PAP, że jednym z rozwiązań, które ma zostać zaproponowane jest częściowy powrót do starej taryfy, czyli tej obowiązującej przed 1 października 2022 roku. Jak tłumaczy, nowa taryfa ciepła obowiązująca po 30 września 2022 roku wprowadzałaby podwyżki wyższe niż 40 procent. Wówczas będzie stosowana skorygowana cena "stara taryfa", która obowiązywała do końca września ubiegłego roku, powiększona maksymalnie o 40 procent.

Ważne jest, aby cena wytworzenia ciepła nie mogła być wyższa niż obowiązujące już pułapy, czyli 150 zł i 103 zł. 

Co z rządowym programem dostaw węgla? „Gdyby ten węgiel dojechał, to by tu za nami leżał”

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE