Nietypowa resocjalizacja. Cmentarz żydowski jest sprzątany przez podopiecznych kuratora! [AUDIO]

2021-05-09 21:12 Natalia Wolniewicz
Cmentarz Żydowski
Autor: UMŁ

Grabienie liści, pielenie, wytyczanie alejek. Minęły już 3 lata odkąd podopieczni Kuratora Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w ramach prac resocjalizacyjnych porządkują cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej.

To nietypowa resocjalizacja.Cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej co niedziela jest sprzątany przez podopiecznych łódzkiego kuratora.Dzięki akcji, która trwa od 2018 roku udało się już uporządkować 85 procent powierzchni nekropolii.

- Podopieczni wykonują różne prace między innymi grabienie, pielenie czy sprzątanie alejek - tłumaczy Kurator Sądu Rejonowego Tadeusz Ołubek, inicjator akcji.

- Pan Tadeusz oprowadził nas po cmentarzu i opowiedział o kulturze żydowskiej - mówi jeden z podopiecznych.

Cmentarz należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Jest drugą największą nekropolią żydowską w Europie, tuż po cmentarzu w Berlinie. Założony został w 1892 roku. Jego powierzchnia to ok. 42 ha. Szacuje się, że pochowanych jest tu ok. 160 tysięcy osób, w 45 tysięcy zamordowanych przez Niemców w Litzmannstadt Getto. Znajdują się tu także mogiły łódzkich Żydów, którzy wpisali się w historię miasta m.in. Izraela Poznańskiego, Seweryna Sterlinga, rodziny Barcińskich, Rosenblattów, rodziców Juliana Tuwima czy Artura Rubinsteina.

Cmentarz żydowski można odwiedzać codziennie z wyjątkiem soboty.

Na miejscu była nasza reporterka Natalia Wolniewicz, posłuchajcie:

Nietypowa resocjalizacja. Cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej posprzątany przez podopiecznych łódzkiego kuratora