ciężarówka

i

Autor: Pixabay.com

Prawo jazdy na tiry dla 17-latków! Kontrowersyjny pomysł polityków

2022-05-19 8:31

Kontrowersyjny pomysł niemieckich polityków. Przedstawiciele partii rządzących Dolną Saksonią chcą, by prawo jazdy kategorii C, pozwalające prowadzić ciężarówki, było dostępne już dla 17-latków! Próbują doprowadzić do tego, by takie prawo obowiązywało w całym kraju. Skąd ten pomysł i jak w praktyce miałaby wyglądać praca nastolatków jako kierowców tirów? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Rządzący Dolną Saksonią politycy partii SPD i CDU chcieliby, aby możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii C mieli już 17-latkowie. Według ich założeń, nastoletni kierowcy ciężarówek mieliby pracować w tzw. podwójnych obsadach - u boku bardziej doświadczonych kolegów - informuje portal 40ton.pl. Według autorów tego pomysłu, miałby to być sposób na uzyskanie doświadczenia jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności.

To jeszcze nie wszystko - do tej pory, uprawnienia na kategorię C i C+E zdobyć można tylko podczas osobnego kursu, posiadając już kategorię B. To również miałoby ulec zmianie. Autorzy propozycji chcą doprowadzić do tego, by wszystkie uprawnienia można było zdobyć podczas jednego kursu.

Saksońscy politycy chcą, by zmiana przepisów obowiązywała w całym kraju. Część ekspertów wskazuje, że posadzenie nastolatka za kierownicą tira nie jest najlepszym pomysłem. Podobnie ze zmianą procesu zdobywania uprawnień.

Skąd taki kontrowersyjny pomysł? Przyczyna jest prosta. Branża transportowa boryka się z problemami personalnymi. Brakuje kierowców ciężarówek, na czym cierpią łańcuchy dostaw.

O problemach ze znalezieniem kierowców, przedstawiciele branży mówią już od miesięcy. Najczarniejsze scenariusze podsuwa samo życie. Przypomnijmy, że ubiegłoroczne problemy z dostępnością paliwa w Wielkiej Brytanii wyniknęły właśnie z tego, że po brexicie zabrakło kierowców cystern i nie miał kto dowozić benzyny na stacje.

Przed podobnymi sytuacjami ostrzegają od dawna eksperci z całej Europy.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE