Papież Benedykt XVI nie żyje

i

Autor: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Nie żyje Benedykt XVI. Przebieg uroczystości pogrzebowych

2023-01-05 8:23

31 grudnia 2022 roku zmarł papież-emeryt Benedykt XVI. Pogrzeb byłej głowy Kościoła odbędzie się w czwartek 5 stycznia o godzinie 9:30. Jaki będzie przebiegać uroczystość? Wyjaśniamy w artykule.

Nie żyje Benedykt XVI. Miał 95 lat

W wieku 95 lat zmarł były papież Benedykt XVI. Duchowny zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 roku o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, gdzie mieszkał po ustąpieniu z urzędu. W ostatnim czasie dużo mówiło się o pogarszającym się stanie zdrowia Benedykta XVI. Papież-emeryt miał mieć prawdopodobnie problemy z oddychaniem, które nasiliły się przed świętami Bożego Narodzenia.

Przebieg pogrzebu Benedykta XVI

Ciało byłego papieża zostało wystawione na widok publiczny w bazylice św. Piotra. Tam wierni z całego świata zbierają się, by pożegnać Benedykta XVI. Mają na to czas do godziny 19:00 4 stycznia 2023 roku.

W dniu pogrzebu, 5 stycznia 2023 roku, trumna zostanie wyniesiona na plac św. Piotra o godz. 8.50. Rozpocznie się wówczas odmawianie różańca.

Msza pogrzebowa rozpocznie się o  9.30, której przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Natomiast papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi rytuał ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora.

Były papież zostanie pochowany w trzech trumnach. Rytuał pogrzebowy rozpocznie się od owinięcia trumny wstęgą z pieczęciami Kamery Apostolskiej, Domu Papieskiego i Urzędu Papieskich Nabożeństw Liturgicznych. Cyprysowa trumna zostanie następnie umieszczona w trumnie cynkowej, która również będzie opieczętowana, a ta z kolei w trumnie drewnianej.

Po Mszy św. odbędzie się złożenie trumny do grobu w Grotach Watykańskich, tego samego, w którym w latach 2005-2011 spoczywał Jan Paweł II.

Łódź. Tragiczny pożar w szpitalu przy Okólnej. Zginął pacjent. Dwie osoby ranne

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE