Nie wykorzystałeś urlopu? Pracodawca wypłaci ci nawet 7000 złotych

i

Autor: pixabay

Przepisy

Nie wykorzystałeś urlopu? Pracodawca wypłaci ci nawet 7000 złotych

2023-12-08 15:40

W większości przypadków pracodawcy pilnują, by pracownicy wykorzystali swoje dni wolne od pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, że pracownik nie mógł udać się na urlop wypoczynkowy, a stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany. W takiej sytuacji powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop, który może wynieść kilka tysięcy złotych.

Pieniądze za niewykorzystany urlop

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy i zgodnie z Kodeksem pracy jest to świadczenie, którego nie można się zrzec. Większość pracowników w okresie wakacji udaje się na zasłużony odpoczynek. Również pracodawcy pilnują, by pracownicy wykorzystali swoje dni wolne od pracy, a jeśli nie ma takiej możliwości zostają one przesunięte na kolejny rok. 

Zdarzają się jednak sytuacje, że pracownik nie miał możliwości wykorzystania urlopu, a jego stosunek pracy wygasł lub został rozwiązany. W takiej sytuacji powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik zawrze z pracodawcą kolejną umowę, a obie strony uzgodnią, że urlop zostanie wykorzystany w trakcie trwania następnej umowy.  

Ile wynosi ekwiwalent za niewykorzystany urlop? 

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się na podstawie tzw. współczynnika ekwiwalentu, ustalanego w oparciu o średnią liczbę dni pracujących w miesiącu w ciągu danego roku. W 2023 roku współczynnik wynosi 20,83 dla pełnego etatu. W przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy jest pomniejszany - do 15,62 w przypadku 3/4 etatu, 10,42 dla połowy etatu i do 5,21 dla 1/4. 

Żeby wyliczyć ekwiwalent, pracownik musi swoje zarobki podzielić przez współczynnik ekwiwalentu, a następnie otrzymaną liczbę podzielić przez dzienny wymiar czasu pracy. W ten sposób otrzyma kwotę, które powinien dostać za godzinę niewykorzystanego urlopu. 

I tak, pracownik zarabiający średnią krajową - 6883,96 zł, pracujący na pełen etat, za 10 dni niewykorzystanego urlopu powinien otrzymać ekwiwalent w kwocie 3304,80 zł.

Zgodnie z następującymi działaniami: (6883,96 : 20,83) : 8 = 41,31 oraz 41,31*8*10= 3304,80. 

Za 20 dni niewykorzystanego urlopu powinien otrzymać dwa razy więcej, czyli 6609,60. 

Planujesz wakacje? To teraz najtańsze miasta w Europie

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE