Ciąża

i

Autor: Pixabay.com, DanEvans

Nawet lampka wina dziennie dla kobiety w ciąży może być niebezpieczna. Przed nami Światowy Dzień FAS

2020-09-08 13:57

Obchodzony 9 września Światowy Dzień FAS ma zwrócić uwagę na problem picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Kampania FASOFF będzie miała też łódzką odsłonę.

Do zaangażowania się internautów w akcję zachęca Marta Libiszowska - Jóźwiak z fundacji Dom w Łodzi, opiekującej się dziećmi właśnie z zaburzeniami poalkoholowymi. - Apelujemy, by w mediach społecznościowych umieszczali zdjęcia odwróconych kieliszków z napisem: nie pij w ciąży, FASOFF. Zwykłe mówienie o szkodliwości picia nie przynosi większych rezultatów, dlatego chcemy trafić z przekazem w ten sposób. Chcemy, by internet tego dnia aż kipiał od tych zdjęć.

Jak zauważa psycholog Anna Tomiczek, dziecko z zespołem FAS może mieć różnego rodzaju trudności w rozwoju. - Problemy z zachowaniem, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zmieniony wygląd twarzy, niski wzrost.

Tak naprawdę nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Dziecka z zespołem FAS nie można wyleczyć, ponieważ jest to zaburzenie, nie choroba. Dlatego tak ważne jest, by kobieta w ciąży całkowicie zrezygnowała z alkoholu.