Nawet 30 tys. zł miesięcznie. W tych zawodach zarobisz najwięcej

i

Autor: pixabay

Nawet 30 tys. zł miesięcznie. W tych zawodach zarobisz najwięcej

2023-03-01 9:58

Nawet 30 tysięcy złotych na miesiąc. Tyle zarabiają osoby, wykonujące najlepiej płatny zawód w Polsce. Sprawdź, które profesje znalazły się w czołówce pod względem zarobków i jak polskie zarobki mają się do światowych.

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Główny Urząd Statystyczny co dwa lata przedstawia listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Warto wiedzieć, że GUS, tworząc ranking, bierze pod uwagę tylko firmy, które zatrudniają co najmniej 10 osób. Wbrew stereotypom, na liście 5 najlepiej opłacanych zawodów nie znajdziemy lekarza czy dyrektora, ale adwokata już tak, jednakże nie na pierwszym miejscu. 

Zacznijmy od 5. miejsca. Na tej pozycji uplasował się Key Account Manager. Osoby pracujące na tym stanowisku zarabiają nawet 14 tys. złotych. Jednakże na początku drogi zawodowej stawki oscylują wokół 6 tys. złotych. Z kolei mediana (wartość środkowa w ciągu uporządkowanym) wynosi około 9 000 zł i jest jedną z wyższych. 

Miejsce 4. zajął inżynier ds. optymalizacji procesu. Zarobki w tym zawodzie sięgają 16 tys. złotych, szczególnie w dużych miastach. Na początku kariery zawodowej można zarobić 5900 zł, zaś mediana wynosi około 7000 zł. 

Na podium znalazł się zawód programisty, co nikogo nie powinno zaskoczyć. Zarobki programistów sięgają 20 tys. złotych na miesiąc, ale także początkujący nie narzekają na pensje. Zaczynając pracę w tym zawodzie można liczyć na 75000 złotych miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast mediana wynosi około 8 000 zł na miesiąc.

Drugie miejsce w rankingów najlepiej płatnych zawodów należy do adwokata. Zarobki wynoszą nawet 25 tys. miesięcznie. Mediana natomiast wynosi 12 tys. złotych. 

Który zawód znalazł się na pierwszym miejscu? Według GUS najlepiej opłacani w Polsce są kierownicy ds. finansów, którzy zarabiają nawet 30 000 zł miesięcznie. Z kolei najniższe zarobki wynoszą bagatela 14 tysięcy złotych. Mediana na tym stanowisku wynosi 18 000 zł. 

Najlepiej płatne zawody na świecie

Skąd zatem przekonanie, że lekarze, szczególnie chirurdzy, zarabiają najwięcej? Pensje różnią się w zależności od kraju. Ważnym czynnikiem jest to, na jakim poziomie gospodarczym jest dane państwo. Jednakże porównując zarobki na całym świecie, to właśnie chirurdzy zarabiają najwięcej. Jak podaje Business Insider Polska, średnia stawka, w przeliczeniu na złotówki, wynosi bowiem 150 000 zł. Drugie miejsce na świecie zajmują prezesi firm. Średnio zarabiają 91 tys. zł miesięcznie. Trzecie miejsce natomiast należy do prawników korporacyjnych, których stawki miesięczne wynoszą średnio 74 tys. złotych.

Ćwiczenia wszystkich służb na łódzkim lotnisku

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE