Na targowiskach pojawiły się pierwsze truskawki. Jakie ceny w tym roku?

i

Autor: arch. prywatne,pixabay

Owoce i warzywa

Na targowiskach pojawiły się pierwsze truskawki. Jakie ceny w tym roku?

2024-03-21 14:55

Na targowiskach i w warzywniakach zaczęły pojawiać się pierwsze truskawki. Na polskie trzeba będzie jeszcze poczekać, obecnie prym wiodą owoce z Hiszpanii i Grecji. Jakie są ceny truskawek w tym roku?

Na targowiskach pojawiły się pierwsze truskawki

Obecnie truskawki można kupować niemal przez cały rok. Na początku zimy do Polski docierają owoce z północnej Afryki oraz szklarniowe z Holandii i Belgii. W grudniu za kilogram egipskich truskawek trzeba było płacić w marketach około 50 złotych za kilogram.

W styczniu natomiast rozpoczynają się zbiory truskawek w Hiszpanii. Owoce z Andaluzji można już kupować na polskich targowiskach i w warzywniakach. Mimo, że Hiszpania mierzy się ze spadkiem produkcji truskawek z powodu suszy, ceny nie są wysokie.

Na łódzkich targowiskach importowane owoce kosztują od 25 do 27 złotych za kilogram. Podobne ceny znajdziemy w warzywniakach – około 28 złotych za kilogram. Jak podają serwisy branżowe, to spadek o około 8 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu. 

Truskawki 2024

i

Autor: arch. prywatne

Na targowiskach dostępne są też greckie truskawki, które uchodzą za gorsze jakościowo od hiszpańskich. Jak podaje serwis dlahandlu.pl, w warszawskiej Hali Mirowskiej kosztują od 12 do 26 złotych za kilogram.

Kiedy pojawią się polskie truskawki?

Pierwsze polskie truskawki ze szklarni najpewniej pojawią się na początku kwietnia. Rok temu jako pierwsza miała je w swojej ofercie sieć Biedronka. Za 250 gramów trzeba zapłacić 9,99 złotych, czyli kilogram kosztował 40 złotych. Niedługo później polskie truskawki można było kupować na rynkach hurtowych. Kosztowały około 30-35 złotych za kilogram.

Sezon truskawkowy w Polsce trwa od maja do października.

Ile kosztowały truskawki i czereśnie w 2023 roku? W galerii zobaczysz ceny na łódzkich targowiskach 

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?