Łódź

Na otwarcie placu Wolności Kościuszko będzie lśnił czystością. Rozpoczęło się mycie pomnika

2024-02-27 14:29

Pomnik Tadeusza Kościuszki, górujący nad placem Wolności w Łodzi, już wkrótce będzie wyglądał jak nowy. Specjalistyczna firma zajęła się myciem zarówno samego posągu polskiego bohatera narodowego, jak i cokołu, na którym stoi. Wszystko po to, aby na oficjalne otwarcie przebudowanego placu Wolności, jego gospodarz prezentował się nieskazitelnie.

Przyglądający się z góry placowi Wolności Tadeusz Kościuszki co pewien czas potrzebuje dokładnej kąpieli. Teraz, w związku z otwarciem placu po gruntownej przebudowie, pojawił się ku temu doskonały pretekst. Czyszczeniem pomnika, będącego jednym z symboli Łodzi, zajęła się specjalistyczna firma.

Prace prowadzone są na wysięgniku, niemal 20 metrów nad ziemią. Pracownicy specjalistycznej firmy usuwają z pomnika wszystkie zanieczyszczenia i osady - również te, które nagromadziły się podczas remontu placu. W pierwszej kolejności wyczyszczony zostanie sam posąg Tadeusza Kościuszki, a następnie umyty zostanie cokół, na którym stoi nasz bohater narodowy.

Pomnik Tadeusza Kościuszki na placu Wolności w Łodzi został uroczyście odsłonięty 14 grudnia 1930 roku, a autorem projektu był rzeźbiarz Mieczysława Lubelski. Kościuszko przetrwał na placu zaledwie 9 lat, bo w listopadzie 1939 r. niemieckie władze okupacyjne zburzyły pomnik. O jego odbudowie zaczęto mówić tuż po wojnie, ale musiało minąć kilkanaście lat, zanim do niej przystąpiono. Kopię pomnika miał wykonać jego przedwojenny twórca Mieczysław Lubelski, któremu pomagali łódzcy rzeźbiarze – Antoni Biłas oraz Elwira i Jerzy Mazurczykowie. Odbudowany pomnik Tadeusza Kościuszki został ostatecznie odsłonięty 21 lipca 1960 r. i do dziś stanowi jeden z symboli Łodzi.

Polonez dla Łodzi 2024