Mieszkanie za remont 2023. Sprawdź, jak tanio wynająć mieszkanie od miasta

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Mieszkanie za remont 2023. Sprawdź, jak tanio wynająć mieszkanie od miasta

2023-03-24 15:47

Mieszkanie za remont to program umożliwiający wynajęcie własnego M osobom, których nie stać na wynajem na rynku komercyjnym. Zasada jest prosta - za przeprowadzenie remontu w lokalu należących do miasta, można go wynająć w atrakcyjnej cenie. Program jest uruchamiany w wielu miastach w Polsce. Sprawdź, na czym dokładnie polega oraz jakie warunki trzeba spełnić.

Mieszkanie za remont 2023: zasady

Mieszkanie za remont to program umożliwiający wynajęcie własnego M osobom, których nie stać na wynajem na rynku komercyjnym. Jest to również oferta dla rodzin i osób, które nie uzyskały dostatecznej ilości punktów, żeby ubiegać się bezpośrednio o miejskie mieszkanie socjalne lub komunalne.

"Mieszkanie za remont" nie jest programem ogólnopolskim. Przystępują do niego poszczególne miasta, który dysponują pustymi lokalami komunalnymi wymagającymi remontu. Program jest realizowany między innymi w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Zasady przystąpienia do "Mieszkania za remont" różnią się w zależności do miasta, jednakże podstawowa zasada się nie zmienia: w zamian za przeprowadzenie remontu można wynająć mieszkanie w atrakcyjnej cenie. 

Remont należy przeprowadzić na własny koszt, a pieniądze przeznaczone na materiały budowalne oraz wykonanie prac remontowych będzie można odebrać sobie w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia czynszu przez określony czas i kaucji mieszkaniowej. Program Mieszkanie za remont daje także możliwość wykupienia mieszkania od miasta na preferencyjnych warunkach

Program Mieszkanie za remont w poszczególnych miastach

W lutym nową edycję "Mieszkanie do remontu" ogłosił Urząd Miasta Poznania. Do programu włączono 31 lokali o powierzchni od 20 m kw. do blisko 190 m kw, zlokalizowanych w atrakcyjnych częściach miasta, m.in. przy ul. Ratajczaka, Dąbrowskiego, Wawrzyniaka czy na placu Wolności.

- Powierzchnia lokali jest jeszcze bardziej zróżnicowana niż w ubiegłorocznych odsłonach programu. Najmniejsza nieruchomość ma 20, a największa aż 189 metrów kwadratowych. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy w ostatnich edycjach byli zainteresowani również dużymi mieszkaniami, w których mogą zamieszkać rodziny wielodzietne – podało miasto.

Zgodnie z zasadami lokale należy wyremontować w terminie nie dłuższym niż pół roku. W tym czasie osoby w nim uczestniczące nie płacą czynszu, a po wykonaniu wszystkich prac remontowych podpisują umowę najmu na czas nieokreślony.

Program jest też realizowany w Katowicach. W grudniu 2022 roku 33 lokale w różnych częściach miasta znalazły się w 19. edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont". Lokale znajdują się przede wszystkim w katowickim Śródmieściu (m.in. ul. 3-go Maja, al. Korfantego, ul. Piotra Skargi, Warszawska, Kościuszki, Dąbrowskiego, Sienkiewicza, Żwirki i Wigury, Skłodowskiej-Curie, Batorego), Ligocie-Panewnikach (ul. Koszalińska, Piotrowicka, Grunwaldzka i Panewnicka), Zawodziu (ul. Reja) oraz Piotrowicach-Ochojcu (ul. Małachowskiego). Mieszkania mają powierzchnię od niespełna 20 m kw. do ponad 77 m kw. Cena najmu za 1 m kw. waha się od 4,23 zł do 7,65 zł i zależy m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania.  

Aby móc ubiegać się o lokal w Katowicach, trzeba spełniać określone warunki, m.in. nie można być właścicielem innego mieszkania. Należy także spełnić kryterium dochodowe - dla gospodarstwa jednoosobowego to dochód między 2007,66 zł a 5353,76 zł, a dla wieloosobowego - od 1338,44 zł do 3479,94 zł na osobę. Warunkiem jest też brak zaległości z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego.

Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych, wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Przy punktacji pod uwagę brana jest m.in.: aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na osobę, liczba osób zamieszkujących dany lokal, kwestia posiadania dzieci, jak również samotnego ich wychowywania, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestia bezdomności.

Remont domu - wymiana okien
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE