Mieszkańcy protestują przeciw nowej trasie Kolei Dużych Prędkości!

2020-03-04 16:36 NK
Protest mieszkańców przeciwko KDP
Autor: NK

Protestują głównie mieszkańcy Złotna w Łodzi.

Obawiają się, że ich działki stracą na wartości, a domy będzie trzeba wyburzać. Kilkaset osób w Łodzi jest przeciwko nowej propozycji przebiegu Kolei Dużych Prędkości! Tym razem protestują głównie mieszkańcy Złotna. Podkreślają , że nie są przeciwko KDP. Chodzi o to, aby rządowi planiści wrócili do koncepcji sprzed 10 lat, kiedy to trasa KDP omijała ich osiedle.

- Według mnie zmiana koncepcji wzięła się stąd, że w międzyczasie pojawił się projekt potężnej inwestycji. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny (CPK) między Łodzią a Warszawą. Stąd plany, aby opleść go siecią szybkich kolei, dzięki którym Łódź uzyskałaby błyskawiczne połączenie z Poznaniem, Wrocławiem i Warszawą. Nie zgadzamy się na zmiany w projekcie - mówi jedna z mieszkanek Złotna.

- Według tego planu przez moją działkę jest planowany przebieg linii KDP. To budzi duży sprzeciw, problem dotyczy około 100 budynków, miasto jest za tym żeby ta linia biegła po starym terenie, mam nadzieje, że tak będzie. Tysiąc podpisów w ciągu 7 dni - to  sprzeciw mieszkańców wariantu przebiegu linii w takiej formie.  Tunelem kolej ma przechodzić pod parkiem na Zdrowiu. To nie tylko domy. To nie tylko mój dramat - mówi Michał Hadryś, współorganizator protestu.

- Popieramy kolej dużych prędkości, bo to szansa rozwoju i dla Łodzi i dla regionu. Ale jesteśmy za powrotem do już ustalonych dokumentów sprzed dziesięciu lat. Mam nadzieję, że rząd się do tego przychyli - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Projekt nowej trasy KDP, przeciw któremu protestują też mieszkańcy Konstantynowa i Lutomierska, nie jest jeszcze przesądzony. W marcu planowane są kolejne konsultacje w tej sprawie.

Posłuchajcie materiału reporterki Nelli Krysztofowicz: