Pizza

i

Autor: Pexels

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023. Pizza drożeje na potęgę!

2023-02-09 15:33

W czwartek, 9 lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023. Niestety, miłośnicy pizzy w tym roku będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Ceny pizzy w Polsce wzrosły bowiem w ciągu ostatniego roku o ponad 19 proc. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że w kilku innych państwach europejskich pizza zdrożała jeszcze bardziej.

Międzynarodowy Dzień Pizzy 2023 to doskonała okazja, by przyjrzeć się jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniały się ceny pizzy. Z zestawienia przygotowanego przez statystyków Eurostatu wynika, że w 2022 roku pizza w krajach Unii Europejskiej zdrożała średnio o 16 proc. Niepokojąca jest zwłaszcza dynamika wzrostu cen. Jeszcze na początku roku 2022 ceny pizzy były zaledwie o 2 proc. wyższe niż 12 miesięcy wcześniej. W wakacje za pizzę trzeba było już zapłacić o 10 proc. więcej, a w grudniu aż o 16 proc. więcej niż rok wcześniej.

Niestety, ceny pizzy w Polsce rosną szybciej niż średnia europejska. W grudniu 2022 roku za pizzę w Polsce trzeba było zapłacić o ponad 19 proc więcej niż w grudniu 2021 roku. Niewielkim pocieszeniem jest przy tym fakt, że w niektórych państwach pizza drożeje jeszcze szybciej niż Polsce.

Najgorzej dla miłośników pizzy wygląda sytuacja na Węgrzech, gdzie najpopularniejszy placek na świecie zdrożał w skali roku aż o blisko 46 proc. Niewiele lepiej było na Litwie i w Bułgarii, gdzie odnotowano wzrost cen pizzy odpowiednio o 38 i 37 proc. Bardziej niż w Polsce pizza zdrożała też w Chorwacji, Niemczech, Łotwie, Belgii, Słowenii, Czechach, Finlandii i Danii.

Wzrost cen pizzy w krajach Unii Europejskiej

i

Autor: Eurostat Wzrost cen pizzy w krajach Unii Europejskiej

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Szwajcarii i Luksemburgu, gdzie w ciągu ostatniego roku pizze zdrożały o ok. 7 proc. Z kolei w ojczyźnie pizzy – we Włoszech – jej ceny wzrosły o niecałe 10 proc.

Wzrost cen pizzy w Polsce dało się zauważyć zwłaszcza na styczniowym Festiwalu Pizzy w Pizzy Hut. W porównaniu z ubiegłym rokiem za pizzę trzeba było zapłacić o ok. 25 proc. więcej, a w weekend nawet o 45 proc. więcej! To oznacza, że na przestrzeni ostatnich 10 lat ceny pizzy na festiwalu wzrosły o ponad 100 proc.

Jak powstaje mistrzowska pizza? Wojciech Madyś | Tak trzeba żyć #21 Eska Rock
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE