Miał węglowy w sklepie PGG. Wcześniej zakazany, teraz wraca do łask. Co ze smogiem?

2022-09-07 13:25
Miał węglowy w sklepie PGG. Wcześniej zakazany, teraz wraca łask. A co ze smogiem?
Autor: pixabay

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że już wkrótce miał węglowy będzie dostępny w ich sklepie internetowym. Problem w tym, że w 2020 roku drobno sproszkowana forma węgla kamienna została wycofana ze sprzedaży dla gospodarstw domowych ze względu na zdrowie oraz ochronę środowiska. Ekolodzy nie mają dobrych wieści.

Miał węglowy w sklepie PGG

- Już w najbliższych dniach na www.sklep.pgg.pl pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny - poinformowała Polska Grupa Górnicza na swojej stronie internetowej.

Jak zaznacza PGG, produkt jest przeznaczonych do urządzeń przystosowanych do spalania miałów i rekomenduje stosowanie paliw zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta kotła. Podobna informacja pojawiła się także w mediach społecznościowych przedsiębiorstwa górniczego.  

Zakaz sprzedaży miału węglowego zawieszony 

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w 2020 roku wprowadzono zakaz sprzedaży miałów węglowych dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 megawata. Powodem wprowadzenia zakazu były kwestie zdrowotne oraz związane z ochroną środowiska. Miał jest bowiem jedną z podstawowych przyczyn powstawania smogu. Jednak w ostatnich dniach Sejm zawiesił obowiązujące normy co do jakości węgla, co dało zielone światło do sprzedaży miału węglowego prywatnym odbiorcom. 

Miał węglowy a smog

Wiadomość o planach Polskiej Grupy Górniczej nie cieszy ekologów, ponieważ w czasie spalania miału węglowego wytwarza się dwutlenek siarki oraz szczególnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5. O znacznie większym zagrożeniu smogiem informuje między innymi Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej. 

"Smog może zabić w Polsce więcej osób niż COVID"

Informacja o zawieszeniu obowiązujących norm jakości węgla sprawiła, że wiele osób boi się nadchodzącej zimy. 

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Polsce przedwcześnie umiera około 45 tysięcy osób. 

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE