Gdzie na grzyby RAPORT. Najlepsze miejsca w Polsce. Gdzie są grzyby? MAPA grzybów [PAŹDZIERNIK 2021]

2021-10-07 12:30
Gdzie na grzyby 2021? Najlepsze miejsca w Polsce!
Autor: Pixabay.com

Sezon na grzyby 2021 można uznać za otwarty. Na wyprawy do lasów rusza coraz większa amatorów grzybobrania. Wielu z nich zadaje sobie pytanie: gdzie na grzyby? W jakie miejsce pojechać, by wrócić do domu z pełnymi wiaderkami? Gdzie znaleźć można najlepsze okazy? Oto zestawienie najlepszych miejsc na grzyby w Polsce. Znajdziecie tu mapę występowania grzybów i opisy tych lokalizacji.

Gdzie na grzyby?

Koniec lata i początek jesieni to czas dla grzybiarzy. W lasach zaczyna robić sie tłoczno od posuzkiwaczy tego leśnego skarbu. Wielu doświadczonych grzybiarzy ma swoje ulubione miejsca, których lokalizację trzymają w ukryciu. Inni każdego sezonu zadają sobie pytanie: "gdzie na grzyby?".

Jeśli Wy także poszukujecie najlepszego miejsca i zastanawiacie się, gdzie jechać na grzyby, by nie natknąć się na tłumy grzybiarzy i wrócić do domu z pełnymi wiadrami? Zebraliśmy dla Was informacje o najlepszych lokacjach. W tych rejonach kraju na pewno coś znajdziecie.

Poniżej znajdziecie mapę występowania grzybów, na których oznaczyliśmy wszystkie te miejsca. W galerii poniżej natomiast opisujemy każde z nich. Sprawdźcie!

Mapa występowania grzybów - wrzesień 2021

Grzyby 2021. Na co uważać?

Jednak pamiętajcie! Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Jeśli macie problem z rozpoznaniem grzyba nie jedzcie go! W określeniu, czy jest on jadalny, czy nie możecie otrzymać pomoc. Gdzie jej szukać?

  • Grzyboznawcy
  • Klasyfikatorzy grzybów
  • Atlas grzybów
  • Aplikacje mobilne

Najważniejsze jednak, by zbierać grzyby, co do których mamy całkowitą pewność.

- Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Jak zbierać grzyby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE