Łódzkie MPK testuje urządzenie do oczyszczania powietrza w tramwajach i autobusach

i

Autor: mat.MPK Łódź

Łódzkie MPK testuje urządzenie do oczyszczania powietrza w tramwajach i autobusach!

2020-11-17 23:45

Zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce testuje prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w komunikacji miejskiej.

Jest zawieszone pod sufitem i świeci na zielono. W autobusie na linii 97 pojawiło się nietypowe urządzenia, dzięki którym pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie. Prototypowy oczyszczacz powietrza wychwytuje niemal 100 proc. szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Urządzenie łączy w sobie oczyszczanie powietrza oraz dezynfekcję powierzchni. Najpierw zatrzymuje czynniki szkodliwe – alergeny, sierść, kurz, grzyby, pleśnie, a następnie są one likwidowane przy pomocy ozonu. Urządzenie zaczyna działać zaraz po uruchomieniu pojazdu. W ciągu godziny powietrze w pojeździe może być oczyszczone do 10 razy, czyli co 6 minut.

Łódzkie MPK testuje urządzenie do oczyszczania powietrza w tramwajach i autobusach

i

Autor: mat.MPK Łódź

- Urządzenie to zwiększa bezpieczeństwo pasażerów, podczas podróżowania komunikacją miejską. Nie tylko w obecnej sytuacji epidemicznej, ale również we wszystkich innych porach roku. W środku zamontowane mamy dwa generatory ozonu, które działają dokładnie tak, jak ozon generowany jest naturalnie podczas burzy. Dzięki wyładowaniom koronowym ozon jest tworzony z tlenu i po procesie dezynfekcji się naturalnie rozpada - mówi Marcin Szuławy z firmy STER.

W nocy, gdy pojazd zjedzie do zajezdni jest automatyczne ozonowanie. Dzięki termu jest dokładnie zdezynfekowany i rano biologicznie czysty może wyruszyć na linie.

Oczyszczacz powietrza będzie testowany przez około 3 miesiące. Koszt jednego to ok. 2 tys. zł netto. - Jeśli urządzenie to sprawdzi się w eksploatacji zamontujemy je we wszystkich pojazdach, w których będzie to technicznie możliwe - mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź.

Dodatkowo miejski przewoźnik rozpoczął także testy bezdotykowego urządzenia do podawania płynu dezynfekującego. Po podłożeniu pod nie dłoni rozpylają na ręce mgiełkę ze specjalnym płynem odkażającym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE