orangutan

i

Autor: mat. prasowe UMŁ

Orangutany w Orientarium. Po raz pierwszy w historii łódzkiego zoo! [ZDJĘCIA]

2021-12-03 15:31

Ketawa i Budi - to imiona pary orangutanów sumatrzańskich, które przyjechały właśnie do łódzkiego ogrodu zoologicznego. To pierwszy raz w historii, gdy zwierzęta tego gatunku zamieszkają w Łodzi.

Do Łodzi, orangutany przyjechały ze Szwajcarii.

– To gatunek, którego nigdy wcześniej w łódzkim zoo nie hodowano, więc jest to dla nas ogromne wyzwanie. Para przyjechała z zoo w Bazylei, ale nie byli razem w poprzednim ogrodzie, dopiero w Łodzi będą się bliżej poznawać i bardzo liczymy na potomstwo. Samica, Ketawa, ma 8 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 17-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów – mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes zoo.

Orangutany sumatrzańskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - informują władze łódzkiego zoo. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%. Głównym powodem tego spadku jest wycinka lasów pod przyszłe plantacje palmy olejowej. Zakładanie wielkich plantacji wiąże się bowiem z całkowitym wycięciem drzew rosnących naturalnie na danym terenie.

Łódzkie zoo rozpoczyna hodowlę tego gatunku i przyłącza się tym samym do wspierania ochrony orangutanów sumatrzańskich. Co więcej, chcąc edukować społeczeństwo i pokazując dobre przykłady, najemcy lokali gastronomicznych w Orientarium mają zakaz używania oleju palmowego.

Pingwiny wróciły do łódzkiego zoo

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE