Duże zmiany w limitach dorabiania do emerytury. Po ich przekroczeniu ZUS może zawiesić wypłaty

i

Autor: pexels

Emerytura

Duże zmiany w limitach dorabiania do emerytury. Po przekroczeniu tego progu ZUS zawiesi wypłaty

2023-06-21 15:43

Od marca obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury. Jeśli świadczeniobiorca przekroczy limit, będzie musiał się liczyć z pomniejszeniem emerytury, a nawet z jej zawieszeniem. Podpowiadamy, ile może dorobić emeryt w 2023 roku.

Limity dorabiania do emerytury 2023. Kogo obowiązują?

Osoby, będące na wcześniejszej emeryturze czy rencie, nie mogą dorabiać bez ograniczenia. Obowiązują je limity. Jeśli dodatkowe dochody przekroczą ustalony próg, ZUS może zmniejszyć wypłatę, a nawet ją zawiesić. Dlatego seniorzy, którzy pobierają renty oraz wcześniejsze emerytury powinni monitorować, jak zmieniają się ustalone przez ZUS progi

Na limity osiąganych zarobków przy równoczesnym pobieraniu świadczeń nie muszą zważać osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobiety po 60. roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65. lat.

Bez ograniczeń mogą dorabiać niektórzy renciści. Są to osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Do śledzenia kwot granicznych nie są również zobowiązani renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

Ile może dorobić emeryt od marca 2023?

Limity dorabiania do emerytury zależą od wysokości przeciętnej płacy i zmieniają się raz na trzy miesiące. Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu będą wahać się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Od marca do czerwca 2023 roku górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 713,50 zł brutto. Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien być wyższy niż 8 753,60 zł brutto. Osobom, które przekroczą ten limit, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia. 

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE