Leć z Łodzi do Włoch na „Różowy Tydzień”!

2021-07-27 14:02
Leć z Łodzi do Włoch na „Różowy Tydzień”!
Autor: mat.prasowe

"Jeśli całe Włochy są domem, to region Romania jest kuchnią" – mówią Włosi. To prawda, bo jedzenie i wino są tam znakomite. Ale region Romania oferuje także świetną zabawę. Na włoskim wybrzeżu Adriatyku właśnie zaczyna się „Różowy Tydzień”.

W mieście Forli uliczne biesiady ciągną się do późnej nocy. Najpierw na stół wjeżdżają lokalne wędliny i sery, do tego pieczywo z regionu Romania, czyli piadina – pszenne placki pokrojone w trójkąty, podawane na ciepło. Do tego lekkie białe wina z winnic, których pełno jest w całym regionie. Potem serwowane są dania z makaronów m.in. tagliatelle al ragu, ravioli czy tortellini z owocami morza, następnie mięsa i warzywa z grilla. A na w końcu desery – pyszne i tak misternie udekorowane, że wyglądają jak biżuteria na talerzu.

Mieszkańcy Forli i okolic są niezwykle dumni ze swojej kuchni. Organizują festiwale kulinarne i warsztaty kulinarne m.in. w pieczeniu piadin. W czasie festiwalu place i ulice miasteczek zastawiane są stołami, przy których ucztują mieszkańcy i turyści.

W sobotę 31 lipca zaczyna się festiwal kulinarny w miasteczku Forlimpopoli, tuż obok miasta Forli, do którego można dolecieć z Łodzi. I potrwa do 8 sierpnia. Festiwal to „Festa Artusiana” nazwana na cześć Pellegrino Artusi, najsłynniejszego obywatela miasteczka, autora pierwszej książki kucharskiej wydanej we Włoszech pt. „Nauka gotowania i sztuka dobrego życia” (wyd. 1891 r.). Na dziewięć wieczorów główny plac w Forlimpopoli zamieni się w wielką restaurację i targ pod gołym niebem.

Leć z Łodzi do Włoch na „Różowy Tydzień”!
Autor: mat.prasowe

„Różowy Tydzień” na wybrzeżu Adriatyku

Region Romania to nie tylko kuchnia i wino, ale także wszystko to, co oferuje wybrzeże Adriatyku ciągnące się przez 130 kilometrów. Oprócz ciepłego i czystego morza są to także znakomicie zagospodarowane kurorty takie jak: Rimini, Cervia, czy Cesenatico. W tym roku nie jest w nich zbyt dużo turystów, więc łatwo znaleźć nocleg, leżak na plaży, czy miejsce w restauracji lub kawiarni. Niektóre kurorty są ciche i idealne dla rodzin z dziećmi, w innych toczy się nocne życie klubowe. Na wybrzeżu można spotkać włoskich celebrytów m.in. piłkarzy z reprezentacji narodowej Włoch, czyli Mistrzów Europy, których – podobno – ulubionym miejscem jest dyskoteka Pineta w Milano Marittima.  

26 lipca na wybrzeżu Adriatyku rozpoczyna się „Różowy Tydzień”. Do 1 sierpnia mieszkańcy i turyści będą ubierać się na różowo, bawić się na koncertach, oglądać pokazy sztucznych ogni. To wielkie, radosne święto nazywane „Nowym Rokiem Lata”, w którym uczestniczą wszystkie kurorty włoskiego wybrzeża. W czasie „Różowego Tygodnia” każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Od 29 do 31 lipca w Cesenatico zaplanowano zlot zabytkowych łodzi z kolorowymi żaglami.
  • Wieczorami 30 i 31 lipca kurorty Cesenatico i Milano Marittima zamienią się w jeden wielki taneczny parkiet. Wszyscy będą się bawić przy muzyce od hip hopu po folk.
  • 31 lipca o godz. 6 na plaży zaplanowano koncert muzyki klasycznej o wschodzie słońca.

Finał „Różowego Tygodnia” to pokazy sztucznych ogni w każdym kurorcie.

Samolotem z Łodzi do Forli

Jak dotrzeć na włoskie wybrzeże z Łodzi? Nic prostszego. Wystarczy wsiąść wczesnym popołudniem do samolotu lecącego z Łodzi do Forli (w każdy wtorek lub piątek). Po niespełna dwóch godzinach lądujemy w Forli, a stamtąd do wybrzeża Adriatyku są tylko 23 kilometry. Możemy dojechać samochodem lub pociągiem, a wieczorem założyć różowy strój i rozpocząć zabawę! A jak będziecie zbliżać się do Cervi, zwróćcie uwagę na różowe flamigi, które spotkacie na rozlewiskach i salinach przy wjeździe do miasteczka!

Ferrari, Lamborgini i tor Formuły 1

Jeśli Włochy porównujemy do domu, a region Romania do kuchni, to czym jest druga część regionu Emilia-Romania, czyli Emilia? Może luksusowym garażem? To w tej części regionu w okolicy Bolonii i Modeny narodziły się marki Ferrari, Lamborgini i Maserati. Motoryzacyjna dolina oferuje możliwość zwiedzania muzeów, fabryk, w których powstają legendarne marki, a nawet testowe przejażdżki Ferrari na siedzeniu kierowcy. Zaledwie 40 kilometrów na północny zachód od lotniska Forli znajduje się miasto Imola z torem Formuły 1. Na tym torze ścigali się m.in. Michael Schumacher, Fernando Alonso, Alan Prost.

W 1947 roku w mieście Maranello, w prowincji Modena, zaczęto produkować samochody Ferrari. Przedsiębiorstwo założył włoski kierowca wyścigowy Enzo Ferrari. Logo marki – czarny koń stojący na tylnych nogach – zapożyczył z awiacji. Enzo Ferrari zafascynowany był włoskim pilotem i asem myśliwskim z czasów I wojny światowej Francesco Baracca. Na jego dwupłatowcu namalowany był czarny rumak stojący na tylnych nogach. Taki koń uważany jest we Włoszech za symbol szczęścia

300 metrów od fabryki znajduje się muzeum - Galleria Ferrari. Można zobaczyć tam nie tylko samochody, lecz także nagrody, zdjęcia, miniaturki aut, a także, za dodatkową opłatą, przejechać się samochodem Ferrari.

Marka Maserati narodziła się w Bolonii w 1914 roku. Produkcję przeniesiono później do Modeny. Teraz znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Ferrari. Natomiast samochody Lamborghini powstają w miejscowości Sant’Agata Bolognese między Bolonią a Modeną. W regionie Emilia-Romania znajduje się aż 15 muzeów motoryzacyjnych należących do słynnych fabryk i 16 prywatnych kolekcji zabytkowych samochodów i motocykli.

Leć z Łodzi do Włoch na „Różowy Tydzień”!
Autor: mat.prasowe

Lataj z Lumiwings

Samoloty linii lotniczej Lumiwings latają z Łodzi do Forli dwa razy w tygodniu – we wtorki (godz. 15.05) i piątki (godz. 16.05). Bilety w cenie od 49 euro można kupować na stronie www.lumiwings.com. W cenie biletu jest bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg. Dzieci w wieku od 2 do 11 lat lecą za pół ceny.

Leć z Łodzi do Włoch na „Różowy Tydzień”!
Autor: mat.prasowe

Artykuł sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE