Kto nie dostanie dodatku węglowego?

i

Autor: unsplash Kto nie dostanie dodatku węglowego? Czy twój wniosek zostanie odrzucony?

Twoje finanse

Kto nie dostanie dodatku węglowego? Dodatek węglowy a decyzja odmowna. Sprawdź, dlaczego odrzucono twój wniosek

2023-03-22 15:24

Kto nie dostanie dodatku węglowego? Decyzję odmowną dostaje coraz więcej osób. Wyjaśniamy, dlaczego urzędnicy odrzucają wnioski o dodatek węglowy. Złożyłeś wniosek o dodatek węglowy? Sprawdź, czy nie zostanie odrzucony. Z czego wynika decyzja odmowna wydana przez urzędników?

Kto nie dostanie dodatku węglowego? 

Nie każda osoba wnioskująca o dodatek węglowy otrzyma dofinansowanie w kwocie 3 tys. złotych. Zgodnie z przepisami, nie wystarczy ogrzewać domu węglem, żeby otrzymać dodatek. Trzeba spełnić jeszcze inne warunki, aby wniosek nie został odrzucony. Jak wynika z danych przekazanych przez Urząd Miasta Łodzi, Centrum Świadczeń Socjalnych otrzymało 18 tys. wniosków o dodatek węglowy. Do tej pory urzędnikom udało się rozpatrzyć 14 tys. wniosków, ale 2 tys. 668 wnioskujących o dodatek węglowy otrzymało decyzję odmowną. 

Dodatek węglowy a decyzja odmowna

Dlaczego tyle osób otrzymało decyzję odmowną? Jak informuje Dziennik Łódzki, decyzja o przyznaniu dodatku węglowego jest uzależniona od daty wpisania głównego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O tym, że dodatek węglowy jest uzależniony od deklaracji złożonej do CEEB, informowaliśmy już od dłuższego czasu. Podstawą do otrzymania pieniędzy jest oczywiście wpisanie węgla lub paliwa węglopochodnego jako głównego źródła ogrzewania. Początkowo termin zgłaszania źródła ogrzewania do CEEB obowiązywał do 30 czerwca 2022 roku. Jednakże został on wydłużony do 11 sierpnia, dla osób, które chciały dokonać korekty. Zmiany dokonane w deklaracji po 11 sierpnia nie są brane pod uwagę. Oznacza to, że jeśli gospodarstwo domowe faktycznie ogrzewa dom węglem lub paliwem węglopochodnym, jednakże nie wpisało tego źródła ogrzewania do deklaracji, to nie otrzyma dofinansowania. W większości przypadków decyzje odmowne dotyczą właśnie takich przypadków.

Dlaczego odrzucają wnioski o dodatek węglowy?

Kolejnym powodem odrzucenia wniosku o dodatek węglowy jest złożenie kilku wniosków dotyczących tego samego adresu. Przypomnijmy, że wcześniej ustawa o dodatku węglowym posiadała lukę, która uprawniała do złożenia większej liczby wniosków. Początkowo w ustawie znalazł się zapis uprawniający każde gospodarstwo domowe, ogrzewające dom węglem, do otrzymania pieniędzy. Takie przepisy doprowadziły do "rozmnożenia" gospodarstw domowych. Wiele małżeństw decydowało się na fikcyjną separację tylko po to, by otrzymać dwa dodatki węglowe zamiast jednego. Powszechne było także składanie osobnych wniosków przez rodziców oraz dzieci, mieszkających pod jednym dachem. W związku z tym rządzący znowelizowali ustawę, wprowadzając zasadę: jeden adres - jeden dodatek. Nowe przepisy weszły w życie 20 września. Oznacza to, że wszystkie wnioski rozpatrywane przez urzędników po tej dacie, musiały uwzględnić nowe wytyczne. Jeśli do urzędu wpłynęło kilka wniosków dotyczących jednego adresu, to pozytywnie może zostać rozpatrzony tylko jeden. Zgodnie z przepisami - osoba wnioskująca jako pierwsza otrzyma pieniądze. 

Należy jednak zaznaczyć, że wszystkie gospodarstwa domowe, mieszkające pod danych adresem, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne, mogą nadal ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 3 tysięcy złotych. Wnioski można składać do końca listopada 2022 roku.

Dodatek węglowy - pierwsze wpłaty

W Łodzi pierwsze wypłaty dodatku węglowego rozpoczęły się 23 września. Jak informował Urząd Miasta Łodzi, tego dnia z Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi zostały wysłane przelewy dla 11 854 gospodarstw domowych na kwotę 35 562 000 zł. Kolejne przelewy były i są realizowane na bieżąco, po wydaniu decyzji o przyznaniu świadczenia.

Należy zaznaczyć, że Urząd Miasta Łodzi otrzymał od wojewody 41 mln złotych na wypłaty dodatku węglowego. Rada Miejska w Łodzi zdecydowała się dokonać zmian w budżecie miasta, tak aby wszystkie osoby, uprawnione do dofinansowania, otrzymały pieniądze w kwocie 3 tys. złotych. Gdyby środków w budżecie zabrakło, to dofinansowanie, zgodnie z ustawą, może zostać pomniejszone

Nowe zasady otrzymywania dodatku węglowego

Pod koniec października Sejm kolejny raz znowelizował ustawę o dodatku węglowym. Nowe przepisy przyjęto 27 października, a weszły w życie na początku listopada. Teraz gospodarstwa domowe mogą otrzymać dodatek węglowy bez zgłoszenia pieca węglowego w deklaracji do CEEB. Wcześniej było to niezbędne do otrzymania dofinansowania. 

Zgodnie z najnowszymi poprawkami, jeśli dane gospodarstwo domowe spełnia warunki do otrzymania dodatku węglowego, czyli ma piec węglowy, to może otrzymać dofinansowanie, niezależnie od tego, czy złożyło deklarację CEEB. W takiej sytuacji gmina  przeprowadzi wywiad środowiskowy i ustali, czy dane gospodarstwo domowe posiada prawo do dodatku węglowego. Urzędnicy samodzielnie wprowadzą do CEEB informacje odnośnie źródła ciepła. Następnie gmina będzie mogła wydać decyzję administracyjną o przyznaniu pieniędzy. Oznacza to, że gospodarstwo domowe  uprawnione do dodatku węglowego nie będzie musiało nawet składać wniosku. Wszelkie formalności załatwi gmina.

Kolejna nowość to wycofanie się z zasady jeden dodatek węglowy na jeden adres. Najnowsza nowelizacja przepisów zakłada, że dodatek będzie przyznawany ze względu na źródło ciepła, czyli pozostaje możliwość otrzymania więcej niż jednego dodatku węglowego na jeden adres.

Pieniądze otrzymają gospodarstwa domowe, mieszkające pod jednym adresem, a korzystające z różnych źródeł ogrzewania. Dofinansowanie będą mogły otrzymać rodziny, które współdzielą piec i tworzą odrębne gospodarstwa domowe, ale nie miały możliwości wyodrębnienia osobnych adresów.  

Osoby, które otrzymały decyzje odmowe, mogą się starać ponownie o przyznanie dodatku węglowego. Oznacza to, że można złożyć kolejny wniosek o dodatek węglowy.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi

Ludzie rozbierają stodoły, żeby mieć drewno na opał?

Posłuchaj, jak do zimy szykują się Polacy!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.