Królową inflacji została... cebula. Nie uwierzysz, ile podrożała w ciągu roku

i

Autor: pixabay

Królową inflacji została... cebula. Nie uwierzysz, ile podrożała w ciągu roku

2023-03-08 12:01

Nie papryka, nie pomidor, ale cebula. To niekwestionowana królowa inflacji. W ciągu roku cena warzywa podskoczyła o kilkaset procent. Zobacz, ile teraz trzeba zapłacić na kilogram.

W ostatnim dniach głośno było o cenach papryki i pomidorów. Jednak to cebula zdeklasowała inne warzywa pod względem rekordowego wzrostu cen. Obecnie za kilogram rodzimej cebuli z łuską na rynku hurtowym trzeba zapłacić średnio 4,6 zł. To cena podana w serwisie cenowym Łódzkiego Rynku Hurtowego Zjazdowa. Podobnie jest w skupie Bronisze, gdzie cena dochodzi do 4,66 zł za kilogram polskiej cebuli, a importowanej - do 4,85 zł.

Rok temu cebula w hurcie kosztowała nieco powyżej złotówki (średnio 1,2-1,5 zł za kilogram), co oznacza wzrost o nawet 400 procent. Jeszcze w grudniu za cebulę trzeba było zapłacić w skupie 2,28 zł. 

Do rekordowych cen cebuli odniósł się na Twitterze, Janusz Piechociński, były wicepremier i były minister gospodarki. 

To jednak ceny hurtowe. Na lokalnym bazarach cebula kosztuje nawet 8-9 złotych za kilogram. 

Sytuacja jest spowodowana przede wszystkim suszą, która doprowadziła do ubytku podaży u głównych producentów w Europie, do których zalicza się między innymi Hiszpania. Przez wojnę zmalała także produkcji cebuli w Ukrainie. 

Zdaniem ekspertów ceny cebuli nadal będą rosnąć do maja. Dopiero po pojawieniu się nowalijek zaczną spadać. 

Cebula - właściwości. Dlaczego warto jeść cebulę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE