Telewizja

i

Autor: Canva

Opłaty

Abonament RTV 2023. Poczta Polska nie chce zdradzić liczby kontrolerów

2023-03-24 15:49

Cały czas trwają kontrole abonamentów RTV, które przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej. Sprawdzają oni bowiem, czy zarejestrowaliśmy odbiornik radiowy i telewizyjny. A ilu kontrolerów zostało oddelegowanych do tego zadania? Poczta Polska nie chce zdradzić danych.

Abonament RTV. Czym jest i kto musi płacić?

Abonament RTV to opłata, którą powinni płacić wszyscy użytkownicy radia czy telewizora. Koszt jest rożny, w zależności od odbiornika. Jeśli posiadamy w domu radio, abonament wynosi 8,70 miesięcznie. Natomiast w przypadku telewizora, koszt to 27,30. Co istotne, w 2023 roku abonament RTV wzrósł o kilka procent. Opłaty należy uiścić zawsze do 25. dnia każdego miesiąca. Istnieje też możliwość zapłacenia za cały rok z góry. Wtedy abonament wynosi dla radia- 104,40 zł, dla telewizora- 327,60 zł.Jest jednak kilka wyjątków. Opłaty za abonament RTV nie muszą płacić m.in. osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi czy osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Abonament RTV. Kontrole

Do każdego mieszkania może zapukać specjalnie oddelegowany do tego zadania pracownik Poczty Polskiej, który skontroluje, czy mamy w domu odbiornik telewizyjny bądź radiowy, a także, czy za niego zapłaciliśmy abonament. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Należy także uregulować zaległe składki. Co ważne, nie mamy obowiązku wpuszczać kontrolera do domu. Natomiast jeśli stwierdzimy, że kontrola została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, możemy odwołać się od grzywny do Ministra Infrastruktury.

Abonament RTV. Poczta nie chce zdradzić liczby kontrolerów

Jak informują Wirtualnemedia.pl, Poczta Polska nie chce ujawnić danych dotyczących tego, ilu pracowników wysyłanych jest do mieszkań Polaków. W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe poczty można dowiedzieć się jedynie, że kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, zgodnie z ustalonym planem, realizują wyznaczeni pracownicy Poczty Polskiej, na podstawie wydanych upoważnień do przeprowadzania kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników i jest to zadanie realizowane systematycznie w całym kraju.

Kontrolerzy mają obowiązek pokazać legitymację służbową, a na życzenie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Nowa ciekawa atrakcja łódzkiego muzeum. Stwórz swój własny nieśmiertelnik

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE