Roboty drogowe

i

Autor: pixabay

KONIEC przebudowy dk 91 w Łęczycy! Koszt: 39,3 mln zł

2021-12-10 13:50

W piątek zakończyła się przebudowa trzykilometrowego odcinka drogi krajowej nr 91 w Łęczycy (Łódzkie). Po modernizacji, której koszt wyniósł ponad 39 mln zł, trasa spełnia najwyższe normy nośności i bezpieczeństwa - podało Ministerstwo Infrastruktury.

Prace objęły liczący nieco ponad 3 km odcinek trasy; wymieniona została m.in. cała konstrukcja drogi, dzięki czemu spełnia ona najwyższe normy nośności. Oznacza to, że mogą po niej jeździć samochody o nacisku 11,5 tony na oś. Koszt przebudowy trasy to ok. 39,3 mln zł.

"Jesteśmy świadomi tego, jak ważna dla mieszkańców Łęczycy, a także całego regionu, jest droga krajowa nr 91, dlatego cieszę się, że inwestycja ta dobiegła końca, a kierowcy już bez żadnych utrudnień będą mogli korzystać z nowo przebudowanej drogi, która nie tylko usprawni i skróci czas przejazdu, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo oraz komfort podróży" - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W ramach przebudowy na obu wlotach do miasta, zarówno od strony Łodzi jak i Gdańska, pojawiły się ronda porządkujące i spowalniające ruch. Skorygowana została geometria niemal wszystkich skrzyżowań. Zbudowano trzy nowoczesne akomodacyjne sygnalizacje świetlne. Na przebudowanym odcinku jezdni pojawiły się także lewoskręty na skrzyżowaniach, a na części przejść dla pieszych - azyle podnoszące komfort przechodniów.

Powstały także dwie zatoki autobusowe z nowymi peronami, a wzdłuż jezdni pojawiło się 4,7 km nowych chodników dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zbudowano też ponad pół kilometra ciągu pieszo-rowerowego i półtora kilometra drogi dla rowerów. Na całym przebudowanym odcinku dk 91 stanęło także ok. 60 nowych, energooszczędnych LED-owych lamp oświetleniowych. W pobliżu szkoły zainstalowano ekrany akustyczne.

Droga krajowa nr 91, prowadząca przez centrum Łęczycy, przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie cennych zabytków, dlatego prowadzenie prac wymagało od wykonawcy dużej ostrożności. Inwestycja ta będzie jednak miała niebagatelny wpływ na ochronę zabytkowych obiektów w przyszłości - podkreślił resort infrastruktury.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Mikołajkowy tramwaj w Łodzi.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE