Komornik mniej zabierze z twojej wypłaty. Od lipca zmiana przepisów

i

Autor: pixabay

Długi

Komornik mniej zabierze z twojej wypłaty. Od lipca zmiana przepisów

2023-12-07 15:54

Zajęcie komornicze to zmora wszystkich dłużników. Obecnie komornik może zająć połowę wypłaty osób, które zalegają ze spłatą zobowiązania oraz 60 proc. wynagrodzenia dłużników alimentacyjnych, ale musi zostawić na koncie określoną kwotę. Od 1 lipca zmieniły się jednak przepisy. Komornik musi zostawić więcej pieniędzy na koncie.

Zajęcia komornicze. Jaką kwotę może zająć komornik?

Komornik może wejść na konto dłużnika i zabrać z niego część wynagrodzenia. Przepisy jasno określają, jaka kwota może podlegać zajęciu komorniczemu, a także ile pieniędzy powinno zostać na koncie dłużnika.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komornik może zająć maksymalnie 50 proc. wynagrodzenia liczonego netto, bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie). Wyjątek stanowią długi alimentacyjne. W tym przypadku zajęcie komornicze może stanowić nawet 60 proc. wypłaty. Istnieje także możliwość ściągnięcia z konta dłużnika całego wynagrodzenia, ale dotyczy to osób, które podjęły się pracy dodatkowej. 

W przepisach jednak obowiązuje także kwota wolna od zajęcia komorniczego, czyli taka, która musi pozostawić na koncie dłużnika, aby umożliwić mu przeżycie. Kwota wolna od zajęcia jest ustalana w oparciu o minimalne wynagrodzenie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

Z konta dłużników alimentacyjnych może zniknąć więcej pieniędzy, ponieważ w tym przypadku kwota wolna nie ma zastosowania. Komornik może ściągnąć z konta 60 proc. wynagrodzenia, bez względu na jego wysokość. Po zajęciu komorniczym kwoty niższej od minimalnej pensji mogą też spodziewać się osoby, które nie pracują na pełen etat. W ich przypadku kwota wolna od zajęcia będzie ustalona w oparciu o wymiar czasu pracy. Również osoby zarabiające najniższą krajową muszą się liczyć z tym, że ich konta może zniknąć 50 proc. wypłaty. 

Od 1 lipca zmienią się przepisy dotyczące zajęcia komorniczego

Poza wymieniony wyżej wyjątkami, obecnie komornik może zająć maksymalnie 50 proc. wynagrodzenia dłużnika, ale musi pozostawić na jego koncie 2709 złotych (kwota netto od wynagrodzenia brutto w wysokości 3490 zł). 

Od 1 lipca zmieniły się jednak przepisy, ponieważ wzrosła płaca minimalna. Oznacza to, że komornik będzie musiał pozostawić na koncie większą kwotę pieniędzy - dokładnie 2784 złotych (kwota netto od wynagrodzenia brutto w wysokości 3600 zł). 

Komornik zabrał mu ciągnik za długi sąsiada!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE