Kolejki po zaświadczenia. Łodzianie chcą głosować na wakacjach!

2020-07-07 9:30 Ela Piotrowska
Łodzianie chcą głosować na wakacjach
Autor: Ela Piotrowska

Jeszcze tylko dziś, każdy kto mieszka w Łodzi, ale nie jest tu zameldowany, może dopisać się do spisu wyborców. Piątek 10 lipca jest ostatnim dniem, w którym można zgłosić się po zaświadczenie upoważniające do głosowania na terenie całej Polski.

Zainteresowanie wyborami jest ogromne, przed łódzkimi urzędami stoją kolejki osób, które chcą dopisać się do spisu wyborców lub wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.
Dziś mija termin dopisania się do spisu wyborców i zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji. W przypadku osób, które znalazły się w kwarantannie lub w stanie izolacji po 7 lipca, termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego mija w piątek 10 lipca
- 10 lipca jest też ostatnim dniem, w którym można zgłosić się po zaświadczenie upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Niestety problem mają osoby, które przed I turą wyborów dopisały się do spisu wyborców np. nad morzem, gdzie spędzały wakacje, ale już wróciły do Łodzi. Aby zagłosować w II turze wyborów mają do wyboru dwie możliwości: zagłosować w komisji, do której dopisały się na I turę, lub uzyskać z tamtejszego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla wyborów jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania niż przypisanie się do spisu wyborców, które obejmuje zarówno I jak i ewentualną drugą turę wyborów. Mające takie zaświadczenie możemy głosować w dowolnym miejscu, zarówno w kraju jak i poza granicami Polski - mówi Witold Fontner z Miejskiego Zespołu ds. Wyborów.
Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, które zostały pobrane przez wyborców przed I turą głosowania, obowiązują również w przypadku II tury głosowania. Zaświadczenia takie można pobrać też przed drugą turą wyborów. Wydawane są w pięciu puntach Łodzi, w dawnych delegaturach dzielnicowych: Zachodnia 47, Politechniki 32, Krzemieniecka 2b, Piłsudskiego 100. Nowym punktem w Środmieściu jest Łódzkie Centrum Kontaktów z Mieszkańcami przy Piotrkowskiej 110, wejście w pasażu Schillera.
- Jeśli okaże się, że w piątek kolejki są długie, a wielu łodzian chce pobrać takie zaświadczenie, to wydłużymy godziny pracy wszystkich punktów.Zaświadczenia będą wydawane do godz. 20.00 – zapowiada rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski.

W niedzielę 12 lipca lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00.