Tropikalne kleszcze

i

Autor: pixabay,x/print screen

Zdrowie

Kleszcze afrykańskie dotarły do granic Polski. Roznoszą groźne choroby

2024-05-16 15:24

W Polsce już wkrótce mogą zadomowić się kleszcze-giganty, które do tej pory bytowały głównie w krajach afrykańskich. Naukowcy nie mają dobrych wieści. Tropikalne kleszcze roznoszą groźne choroby, w tym śmiertelne gorączki krwotoczne.

Kleszcze afrykańskie dotarły do granic Polski

Na skutek postępujących zmian klimatycznych w Europie pojawiają się nowe gatunki kleszczy, które jeszcze do niedawna bytowały jedynie w krajach tropikalnych. Naukowcy donoszą, że do naszego kraju już wkrótce może dotrzeć wyjątkowo groźny gatunek pajęczaków, którego obecność zauważono już w Niemczech oraz na Węgrzech.

Kleszcze Hyalomma roznoszą groźne choroby

Mowa o Hyalomma marginatum – kleszczach, które osiągają rozmiar nawet 2 centymetrów. Jednakże to wcale nie wielkość tych pajęczaków jest najgorsza, lecz choroby, które są w stanie wywołać. Hyalomma marginatum po ugryzieniu człowieka wpuszcza do jego ciała wirusa CCHF , zdolnego do wywołania gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej. Ten gatunek pajęczaków odpowiada także za gorączkę plamistą. Obie choroby są niezwykle trudne do wyleczenia i wielu przypadkach kończą się śmiercią.

Kleszcze afrykańskie już niedługo mogą zadomowić się w Polsce

Naukowcy z Cambrige opracowali model rozprzestrzenienia się kleszczy z rodzaju Hyalomma w Europie na skutek zmian klimatycznych. Na stworzonych przez nich mapach można zobaczyć, że kleszcze-giganty moją już wkrótce zadomowić się także w Polsce.

W ilu polskich domostwach znajdziemy psy? Sprawdź, jak wypadamy na tle innych państw

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?