Kiedy jest tłusty czwartek?

i

Autor: unsplash.com

Kiedy jest TŁUSTY CZWARTEK? Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło święto łasuchów?

2022-02-23 15:37

Tłusty czwartek to święto wszystkich łasuchów. Dieta? Dbanie o linię? Tego dnia, każde odstępstwo od żywieniowych rygorów jest usprawiedliwione! To w końcu tradycja! Kiedy jest tłusty czwartek i dlaczego akurat wtedy jemy pyszne wypieki? Jak ten dzień wygląda w Łodzi i jak przygotowują się do niego mieszkańcy miasta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Kiedy jest tłusty czwartek?

Nazwą "tłusty czwartek" określany jest ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu. Inne jego nazwy to zapusty czy mięsopust. Od niego rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału. Kolejny czwartek następuje już po Środzie Popielcowej, przez co jest już częścią wielkiego postu - wówczas chrześcijanie rozpoczynają już przygotowania do Wielkanocy i zachowują post.

Jest to święto ruchome - to, kiedy jest tłusty czwartek, zależy od daty Wielkanocy. W tym roku, tłusty czwartek przypada 24 lutego.

Kiedy jest tłusty czwartek? Korzenie tradycji

Dlaczego pytanie "kiedy jest tłusty czwartek?" zadają sobie wszystkie łasuchy? Skąd wzięła się tradycja objadania się rozmaitymi smakołykami akurat tego dnia?

Tradycja tłustego czwartku wywodzi się jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Wtedy był to szczególny dzień roku, podczas którego witano nadchodzącą wiosnę i żegnano zimę. Z tej okazji wyprawiana była uczta, która najczęściej składała się z tłustych potraw. Na stole nie brakowało też wyrabianych z chlebowego ciasta pączków, których nadzienie stanowiła słonina.

Chrześcijanie przejęli ten zwyczaj, by zaznaczyć nadchodzący post i pożegnać się ze zbytkami i folgowaniem sobie w okresie karnawału. Jak donoszą źródła, w Polsce od XVI wieku zaczęto serwować w tłusty czwartek pączki na słodko.

Tłusty czwartek. Łodzianie stoją w długich kolejkach po pączki

i

Autor: Natalia Wolniewicz

Tłusty czwartek w Łodzi

Obecnie, w tłusty czwartek największą popularnością cieszą się pączki i faworki (tzw. chrusty). Cukiernicy już od poniedziałku przygotowywać będą się do tego święta łasuchów. Odpowiedź na pytanie "kiedy jest tłusty czwartek?" znać muszą wszyscy przedstawiciele branży. To w końcu jest jej święto.

W łódzkiej tradycji od dawna praktykowane jest smażenie domowych pączków i chrustów. W dawnych czasach, każda gospodyni miała swój przepis na pączki. Dziś - o wiele bardziej popularne jest ich kupowanie. Wszystko przez coraz szybsze tempo w którym żyjemy. Nikt nie ma już czasu na przygotowywanie swoich słodkich przysmaków.

Nic więc dziwnego, że w tłusty czwartek zobaczyć można długie kolejki klientów ustawiające się do cukierni. Ogromną popularnością cieszą się pączkarnie na ul. Piotrkowskiej i w Manufakturze. Wielu łodzian uważa je za najlepsze w mieście. Nawet jeśli nie wiemy, kiedy jest tłusty czwartek - możemy mieć pewność, że to właśnie ten dzień, gdy zauważymy długie kolejki ustawiające się do tych lokali.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Tłusty Czwartek 2023. Wolisz pączki czy faworki?
Jak smażyć pączki? To proste z Beszamel.pl