Kontrole abonamentu RTV. Przez te błędy zapłacisz karę!

i

Autor: pixabay

Opłaty

Jaka kara za niepłacenie abonamentu RTV 2023? Płacenia unika ponad półtora miliona Polaków! Co im grozi?

2023-06-14 15:53

Zaledwie co trzeci Polak zobowiązany od opłacenia abonamentu RTV terminowo wnosi opłaty. Od obowiązku tego uchyla się półtora miliona abonentów – wynika ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2022 rok.

Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. W 2023 roku opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi 8,70 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego (lub telewizyjnego i radiofonicznego) - 27,30 zł miesięcznie. Abonament RTV opłaca się do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. 

Na koniec 2022 roku do opłacania abonamentu zobowiązanych było blisko 2,4 mln osób. Ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że terminowo wnosił opłaty zaledwie co trzeci abonent (828 tys.). To oznacza, że ponad 1,5 mln osób uchylało się do obowiązku opłacania abonamentu RTV.

W 2022 roku Poczta Polska wysłała do abonentów zalegających z wnoszeniem opłaty abonamentowej ponad 178 tys. upomnień. Zadłużenie w całości lub części uregulowało zaledwie 39 tys. osób.

Co grozi za brak opłaconego abonamentu RTV?

Za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki. Natomiast w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego, pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika - w 2023 roku opłata ta wynosi 819 zł w przypadku odbiornika telewizyjnego i 261 zł w przypadku wyłącznie odbiornika radiofonicznego.

Kolor Fest 2023 w Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE