Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 26 w Łodzi

i

Autor: Michał Dąbrowski

Jest stres, ale damy z siebie wszystko - egzamin ósmoklasisty w Łodzi

2022-05-23 15:59

Od wtorku (24.05.2022) do czwartku (26.05.2022) około 6300 łódzkich ósmoklasistów zmierzy się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Wśród nich jest 100 uczniów z Ukrainy.

Język polski, matematyka, a na koniec angielski. 24-ego maja startuje egzamin ósmoklasisty. W Łodzi podejdzie do niego prawie sześć i pół tysiąca uczniów. Miasto szacuje, że wśród nich jest 100 Ukraińców. W tym roku podczas egzaminu nie ma obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Dzieci będą zdawały egzaminy albo w salach lekcyjnych, albo na salach gimnastycznych. To już zależy od dyrekcji szkół. Egzamin ten jest obowiązkowy, a to oznacza, że nie można go nie zdać. Jego wynik oraz oceny uzyskane na świadectwie będą brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wyniki uczniowie poznają 1-ego lipca, a do 8-ego lipca otrzymają zaświadczenie o wynikach, dzięki któremu będą mogły zmienić kolejność placówek wybranych w ramach naboru do liceów, techników czy szkół branżowych - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Uczniowie z Ukrainy również przystąpią do egzaminu ósmoklasisty ze wszystkich trzech przedmiotów. Ich arkusze będą miały nieco inną formę.

Pytania będą sformułowane w ich ojczystym języku, czyli po ukraińsku. W naszej szkole jest czwórka takich uczniów. O matematykę czy angielski jesteśmy spokojni, mamy natomiast pewne obawy, jeżeli chodzi o język polski, ponieważ będą musieli oni w tak młodym wieku zmierzyć się z napisaniem wypracowania w języku obcym. No i oczywiście kanon lektur bazuje na naszej rodzimej literaturze, na poznanie której uczniowie z Ukrainy mieli zdecydowanie mniej czasu niż ich polscy koledzy i koleżanki - dodaje Michał Różański, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego numer cztery w Łodzi.

Pisanie wypracowania i odwołania do lektur mogą być dla tych uczniów problemem, ale nie niemożliwym do pokonania. Na lekcjach ćwiczyliśmy pisanie wypracowań i odwoływanie się do tych lektur, które ukraińscy uczniowie mogą znać, jak choćby "Mały Książę" czy "Opowieść wigilijna". Wszystkim uczniom, i tym z Polski, i tym z Ukrainy, radzę to samo: dziś już niczego nie powtarzajcie. To, czego mieliście się nauczyć, to już się nauczyliście. Wyspać się, 8:30 widzimy się przed szkołą, pozytywne nastawienie... no i dajecie z siebie wszystko - mówi Kamila Orman Lebioda, polonistka z 26-ej Szkoły Podstawowej w Łodzi.

W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem angielskim.