Kolejki w PRL

i

Autor: NAC

Pieniądze

Jak zmieniła się siła nabywcza pieniądza? W PRL pensja wystarczała na 4 pary spodni

2024-05-16 10:53

46 zł za kilogram cukru, 190 zł za kilogram kiełbasy i 2400 zł za parę jeansów. Takie były ceny w Polsce, kiedy władze komunistyczne, po wprowadzeniu stanu wojennego, zdecydowały się na drastyczne podwyżki. Zobacz, jak zmieniła się siła nabywcza pieniądza.

Drastyczne podwyżki w stanie wojennym

Był koniec stycznia 1982 roku. W Polsce od ponad miesiąca obowiązywał stan wojenny. Władze PRL zdecydowały się radykalnie podnieść ceny, które i tak do niskich nie należały. Uchwała z 27 stycznia 1982 roku wprowadziła nowe stawki na podstawowe artykuły spożywcze, a także węgiel i energię. Przeciętne wynagrodzenie w kraju, jak podaje ZUS, wynosiło wtedy 11 631 złotych. Rok wcześniej Polacy zarabiali średnio 7689 złotych, czyli nominalnie niemal tyle samo, co teraz. Z danych GUS wynika bowiem, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł.

PRL kolejka

i

Autor: NAC

Jak zmieniła się siła nabywcza? 

Co wtedy mogli kupić Polacy za swoją wypłatę, a na co mogą sobie pozwolić teraz? Różnica jest kolosalna. We wspominanej uchwale możemy zobaczyć, że od 1 lutego 1982 roku cukier kosztował 46 złotych za kilogram, masło 35 złotych za kostkę, a kiełbasa zwyczajna 190 złotych za kilogram. Rok wcześniej, jak podaje serwis Forsal.pl, cukier można było kupić za 10,50 zł, masło za 18 zł, a kiełbasę za 60 zł. Jeszcze większe wrażenie robią ceny produktów niespożywczych, które podaje Forsal. W 1982 roku Polacy musieli wydać na lodówkę 14 tys. złotych, a na telewizor marki Rubin 24 tys. złotych. Jeansy Levisa, które dostępne były jedynie w Pewexie, kosztowały 12 dolarów, czyli 2400 złotych.

To oznacza, że w stanie wojennym Polacy za całą swoją pensję mogli kupić 4 pary spodni lub nawet nie połowę telewizora. Dzisiaj siła nabywcza pieniądza jest znacznie większa, nie wspominając o większym wyborze produktów. Średniej jakości ledowy telewizor o 50-calowej przekątnej ekranu kosztuje obecnie 2000 złotych, co oznacza, że teraz za jedną pensję można nabyć prawie 4 sztuki. Levisy również dzisiaj nie należą do najtańszych, ponieważ kosztują około 400 złotych, ale jedna pensja wystarcza na 19 par.

Oto najbardziej znane osoby w PRL. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 15
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków komunistycznych. Kto?
Oto najbardziej znane osoby w PRL. Potrafisz je rozpoznać?
Powstał w PRL, budzi ogromny zachwyt do dziś. Najbardziej nietypowy blok w Polsce stoi w Warszawie