Składki ZUS dla przedsiębiorców 2024. Ile wynoszą nowe składki ZUS w 2024?

i

Autor: Szymon Starnawski

Finanse

Jak załatwić swoje sprawy w ZUS przez pełnomocnika? Sprawdź, co należy zrobić

2024-03-05 11:52

Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą, bądź nie chcą, samodzielnie załatwiać swoich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mogą upoważnić do tego inną osobę. Pełnomocnictwo dla takiej osoby powinno być udzielone na odpowiednim formularzu i przekazane do ZUS. Sprawdź, jakich spraw może dotyczyć pełnomocnictwo.

Osoby, które nie mogą osobiście stawić się w ZUS, mogą udzielić pełnomocnictwa innej osobie, która w ich imieniu załatwi ich sprawy. Aby udzielić pełnomocnictwa innej osobie, należy wypełnić ZUS-owski formularz PEL. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS. W formularzu pełnomocnictwa podajemy dane osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz dane pełnomocnika, a także zakres pełnomocnictwa, czyli do jakich danych i uprawnień ma mieć dostęp pełnomocnik. Wypełniony formularz składamy w ZUS.

- Takie pełnomocnictwo może być z wielu względów wygodne, chociażby w sytuacji, gdy jesteśmy unieruchomieni z powodu choroby i nie możemy dotrzeć do placówki ZUS, albo, gdy jesteśmy za granicą, a w tym czasie będziemy potrzebować zaświadczenia z ZUS - wskazuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim. - Dzięki pełnomocnictwu może to za nas załatwić inna, wskazana przez nas osoba.

Pełnomocnictwa można udzielić jednorazowo do wykonania konkretnej czynności (np. do odebrania korespondencji czy załatwienia jednostkowej sprawy) lub do załatwiania wszystkich spraw w ZUS-ie. Należy jednak pamiętać, że złożenie ogólnego pełnomocnictwa wiąże się z tym, iż korespondencja od chwili wskazanej w formularzu ZUS PEL nie będzie kierowana do klienta, ale do jego pełnomocnika. Jeśli więc taka osoba nadal chce otrzymywać korespondencję z ZUS-u, powinna wybrać wariant upoważnienia do wykonania konkretnej czynności. Pełnomocnictwo może zostać udzielone także do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS, nawet, jeśli klient sam nie ma tam własnego profilu. Wystarczy, by upoważniona osoba go posiadała.

Pełnomocnictwo może być udzielone na czas określony ze wskazaniem określonego dokładnie okresu lub na czas nieokreślony. Jeśli w pełnomocnictwie nie zostaną wpisane daty jego obowiązywania, przyjmuje się, że upoważnienie obowiązuje od dnia jego dostarczenia do ZUS-u do odwołania. Odwołać pełnomocnictwo można w dowolnym momencie - wystarczy złożyć formularz ZUS PEL-O.

- Najwygodniejszym rozwiązaniem dla klientów są e-wizyty, dzięki którym każdy klient może załatwiać swoje sprawy w ZUS tak jak podczas osobistej wizyty w placówce bez wychodzenia z domu - radzi Iwona Kowalska-Matis. - Każdy klient może przy pomocy komputera lub aplikacji mZUS, umawiając wizytę wideo, załatwić lub wyjaśniać z naszymi ekspertami prawie wszystko to, co wcześniej wymagało osobistej wizyty w sali obsługi.

Osoby, które nie korzystają z Internetu, mogą bezpośrednio skontaktować się z konsultantami ZUS, dzwoniąc na infolinię ZUS 225601600.

Sonda
Czy masz już profil w PUE ZUS?
Obława na dziki w Legionowie. Komendant straży miejskiej apeluje: "Nie dokarmiaj!"