Jak wydostać się z Rosji wśród najpopularniejszych wyszukiwań rosyjskich internautów. Ogromne kolejki na granicach i wzmożony ruch lotniczy

i

Autor: PAP/EPA/Twitter print screen

"Jak wydostać się z Rosji" wśród najpopularniejszych wyszukiwań rosyjskich internautów. Ogromne kolejki na granicach i wzmożony ruch lotniczy

2022-09-22 8:23

„Mobilizacja”, „jak opuścić Rosję” i „jak wydostać się z Rosji 2022” to obecnie najpopularniejsze hasła wyszukiwane przez rosyjskich internautów w Google i lokalnej wyszukiwarce Yandex. Rosjanie masowo kupują bilety lotnicze, mimo że po ogłoszeniu przez Kreml częściowej mobilizacji ich ceny mocno wzrosły. Na przejściach granicznych tworzą się ogromne kolejki.

Mobilizacja w Rosji

Na krótko po przemówieniu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na ten temat Rosjanie „rzucili się”, aby kupować bilety na wyloty z Moskwy - napisał belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”.

Turcja, Gruzja i Armenia należą do krajów, do których obywatele rosyjscy wciąż mogą podróżować bez wizy. „Bezpośrednie loty z Moskwy do Stambułu i Erewania wyprzedały się niemal natychmiast” – informuje „HLN” i wyjaśnia, że wielu Rosjan obawia się, że ze względu na mobilizację wkrótce nie będą mogli opuścić kraju.

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” informuje, że nie ma już biletów na loty w czwartek do Tbilisi, Erewania i tureckiej Antalyi, a jedyne dostępne połączenie z Moskwy do Istambułu kosztowało aż 9253 euro (prawie 44 tys. zł).

Reuters ustalił, że niedostępne są również niektóre trasy z międzylądowaniami, w tym z Moskwy do Tbilisi, a najtańsze loty ze stolicy Rosji do Dubaju kosztowały ponad 300 tys. rubli, czyli około 5 tys. dolarów lub ponad 23,5 tys. zł.

Ruch lotniczy po rosyjskiej mobilizacji

Po ogłoszeniu mobilizacji portal Flightradar24, śledzący ruch lotniczy w czasie rzeczywistym, pokazał loty odlatujące wczoraj z Moskwy i Petersburga. 

Mobilizacja w Rosji: ogromne kolejki na przejściach granicznych

Rosjanie uciekają z kraju nie tylko drogą lotniczą, ale też samochodami i pieszo. Jak poinformowała dzisiaj Nexta, na przejściach granicznych tworzą się ogromne kolejki. Tak wyglądała w nocy ze środy na czwartek sytuacja na przejściu granicznym między Rosją a Gruzją. 

Czy Rosjanie będą przyjeżdżać do Polski?

Do Polski Rosjanie od dwóch lat mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ograniczenia wobec nich zostały zaostrzone w poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Zmiany Polska uzgodniła z Litwą, Łotwą i Estonią. Są one odpowiedzią na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Obywatele rosyjscy nie mają prawa wjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE, jeśli podróżują w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Restrykcje obowiązują Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września będą obowiązywać ich również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie nie przybędą do Polski z żadnego kraju spoza Schengen.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, od poniedziałku wjazdu do Polski odmówiono dziesięciu obywatelom Rosji.

Putin ogłasza mobilizację

Putin ogłosił w środę częściową mobilizację, która miała rozpocząć się jeszcze tego dnia i objąć rezerwistów, czyli osoby, które już odbyły służbę wojskową, ale przed wysłaniem na front mają przejść dodatkowe szkolenie. Według ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu mobilizacja obejmie ok. 300 tys. osób.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi