Jak uniknąć mandatu w strefie zamieszkania?

i

Autor: pixabay.com Jak uniknąć mandatu w strefie zamieszkania?

Na drodze

Jak uniknąć mandatu w strefie zamieszkania? Ten przepis wielu może zaskoczyć

2023-03-30 19:12

Strefa zamieszkania to obszar, gdzie pierwszeństwo na drodze mają piesi. Z tego też względu w strefie zamieszkania obowiązują odmienne zasady ruchu drogowego niż na pozostałych drogach. O niektórych przepisach, zwłaszcza dotyczących parkowania w strefie zamieszkania, wielu kierowców wydaje się nie pamiętać. A to z kolei grozi mandatem i odholowaniem pojazdu.

Szczególne przepisy w strefie zamieszkania

Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Zarówno o wjeździe do strefy zamieszkania, jak i wyjeździe z niej informują specjalne znaki. Strefy takie tworzy się z myślą o pieszych, dlatego też na drogach w strefie zamieszkania to właśnie oni mają pierwszeństwo. Piesi mogą poruszać się całą szerokością jezdni, a nie tylko chodnikiem, i mają wówczas pierwszeństwo przed samochodami.

Kierowcy nie tylko muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym, nawet tym idącym środkiem drogi, ale muszą też stosować się do drastycznego ograniczenia prędkości. W strefie zamieszkania można jechać z prędkością nie wyższą niż 20 km/godz. To oznacza, że rozpędzenie się w takiej strefie do prędkości 71 km/godz. może skończyć się nie tylko bardzo wysokim mandatem, ale również zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Ograniczenie prędkości może się przydać nie tylko po to, aby błyskawicznie zatrzymać pojazd przed pieszym, ale też pozwala uniknąć uszkodzenia samochodu, jeśli kierowca nie zauważy progu zwalniającego. W strefie zamieszkania nie ma bowiem obowiązku ich oznaczania.

Jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania?

Dla wielu kierowców najbardziej zaskakujące mogą być zasady, dotyczące parkowania w strefie zamieszkania. Strefy takie tworzy się z reguły w dużych miastach, na obszarach, gdzie zamieszkuje wiele osób, a co za tym idzie, nierzadko występują w nich trudności ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Wydawałoby się, że w tak spokojnej strefie można pozostawić samochód w dowolnym miejscu, o ile nie będzie stanowił zagrożenia lub utrudnienia dla innych uczestników ruchu. Nic bardziej mylnego.

Przepisy ruchu drogowego dotyczące parkowania w strefie zamieszkania są jeszcze bardziej rygorystyczne niż na pozostałych drogach. Otóż w strefie zamieszkania można parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zaparkowanie poza miejscem specjalnie do tego wyznaczonym jest zabronione. Pozostawienie samochodu w strefie zamieszkania poza wyznaczonym do tego miejscem może zakończyć się mandatem i punktami karnymi, a nawet odholowaniem pojazdu ma koszt jego właściciela. Dotyczy to m.in. parkowania na chodniku, nawet jeśli jego szerokość pozwala na pozostawienie pieszym standardowego półtora metra.

Na koniec warto też pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy zamieszkania, włączamy się do ruchu. Oznacza to, że opuszczając strefę zamieszkania kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze publicznej, nawet jeśli nie informują o tym inne znaki.

Przechodziła przez pasy, potrąciło ją volvo. Szokujące nagranie