PIT

i

Autor: Łukasz Stepaniuk PIT

Jak prawidłowo rozliczyć PIT? O tym musisz wiedzieć!

2023-01-13 15:37

Już wkrótce będzie można składać zeznania podatkowe za rok 2022. Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała specjalne poradniki, z których możemy skorzystać.

PIT 2022. Terminy składania deklaracji

Aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów, należy złożyć zeznanie podatkowe. Terminy podatkowe zależą od deklaracji, którą wypełniamy.

Jeśli chodzi o pracodawcę, dostarcza on PIT-11 pracownikowi do końca lutego każdego roku lub do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

Następnie podatnicy mają obowiązek składać PIT-37 w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Natomiast PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 i PIT-39 należy złożyć najpóźniej do 2 maja.

Poradnik KAS dla emerytów i rencistów

Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała krótki poradnik związany z rozliczaniem PIT-ów dla emerytów i rencistów. Dowiedzą się tam m.in. jakie rozliczenie otrzymają, jak przygotować rozliczenie PIT na podstawie posiadanych dokumentów i kiedy składane jest oświadczenie PIT-OP oraz jak rozliczyć PIT, jeśli pobierają emeryturę czy rentę lub pracują albo prowadzą działalność gospodarczą. Zawarte są też tam informacje dotyczące ulg.

PORADNIK DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW

Poradnik KAS dla osób do 26 roku życia

Opublikowany został również poradnik dla najmłodszych osób rozliczających PIT. Zawarte w nim informacje dotyczą więc przede wszystkim tego jak rozliczyć PIT, kiedy przysługuje im tzw. ulga dla młodych, a także jak rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą lub pracują poza krajem. 

PORADNIK DLA MŁODYCH

Urodziny Ludwika Geyera. Przygotowano atrakcje dla zwiedzających

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE