Inkubator dwutlenku węgla do badań genetycznych dla szpitala przy Spornej

2020-02-26 14:36
genetyka
Autor: Pixabay.com, CC0

Niepozorne urządzenie, a może uratować życie dzieciom chorym na raka. Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Spornej zakupił inkubator dwutlenku węgla do badań genetycznych małych pacjentów.

Poprzedni aparat popsuł się i trzeba było szybko zebrać pieniądze na nowy sprzęt. Urządzenie jest bardzo ważne, bo umożliwia diagnostykę małych pacjentów z chorobami nowotworowymi-podkreśla prof. Wojciech Młynarski z Centralnego Szpitala Klinicznego przy Spornej. - Zto jest specjalny inkubator, w którym przechowujemy komórki. A muszą być one przechowywane w specjalnych warunkach.

Na apel szpitala natychmiast zareagowała fundacja Krwinka, która sfinansowała urządzenie - mówi prezes fundacji Elżbieta Budny. - Trzeba było szybko podjąć decyzję i od razu powiedzieliśmy „tak”. Cieszę się, że po raz kolejny możemy pomóc małym dzieciom.

Gdy urządzenie zepsuło się, szpital miał 2-tygodniową przerwę w diagnostyce pacjentów. Jak podkreślają lekarze, na szczęście żadnej z pacjentów wskutek tego nie ucierpiał.

W Polsce rocznie choroby nowotworowe diagnozowane są u ok. tysiąca dwustu dzieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE