Ile kosztuje utrzymanie studenta? W ostatnich latach zauważamy ogromny wzrost

i

Autor: Pixabay.com

Wydatki

Ile kosztuje utrzymanie studenta? W ostatnich latach zauważamy ogromny wzrost

2023-10-10 15:14

Wraz z początkiem października do miast akademickich powróciło wielu studentów. Podwyżki cen dotykają również ich. Z roku na rok wzrastają koszty wynajmu. Obecnie miesiąc życia studenta kosztuje naprawdę dużo.

Rozpoczął się rok akademicki, więc studenci wrócili na uczelnie. Dla wielu nie oznacza to jedynie intensywnej nauki. To również duże koszty. Wielu studentów opuszcza swoje rodzinne miejscowości, aby zamieszkać w miastach akademickich. Aż 52% studentów zdecydowało się na wynajem nieruchomości w rozpoczynającym się roku akademickim. Portal businessinsider.com.pl powołał się na dane Centrum AMRON, które przeprowadziło badania na grupie 2,2 tys. studentów z 39 miast. Dotyczyło ono studiujących stacjonarnie i niestacjonarnie.

Wynajem mieszkania

Jak można się domyślić studenci najwięcej płacą za wynajem nieruchomości. Najczęstsze (27% badanych) miesięczne koszty najmu mieszczą się w granicach 751 – 1000 zł. Druga grupa (23%) płaci 501 – 750 zł. Na tańsze lokale najczęściej decydowali się studiujący stacjonarnie. Natomiast 1/3 badanych studentów niestacjonarnych płaci za najem przynajmniej 1500 zł.

Podczas badania dowiedzieliśmy się również gdzie wynajem jest najdroższy. Zdziwienia nie stwierdzono, ponieważ na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa. 80% ankietowanych mieszkających w stolicy płaci za najem przynajmniej 1000 zł. Jak przekazuje businessinsider.com.pl, pierwszą piątkę uzupełniły kolejno Wrocław, Trójmiasto, Łódź i Kraków.

Według badań najtańsze okazały się być Białystok, Bydgoszcz, Gliwice, Opole i Zielona Góra, gdzie koszty najmu nie przekraczają 1000 zł.

Wydatki studentów

Centrum AMRON powołuje się również na dane Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich. Wynika z nich, że średni miesięczny koszt utrzymania studenta wynosi 3867 zł 6 gr.

Po kosztach najmu, które są największe dalej jest żywność (średnio 601,25 zł) i czesne (600 zł). Porównując ostatnie 5 lat zauważymy ogromny przeskok cenowy. Od 2018 roku do 2023 średnie ceny wzrosły aż o 100%! 5 lat temu koszt życia studenta wynosił ok. 1904 zł.

Tłumy na marszu Miliona Serc w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE