Jedna z najpopularniejszych sieciówek odzieżowych zamyka sklepy. Polacy uwielbiają tę markę

i

Autor: pixabay

Zakupy

Jedna z najpopularniejszych sieciówek odzieżowych zamyka sklepy. Polacy uwielbiają tę markę

2023-09-25 15:43

Szwedzki gigant odzieżowy H&M od kilku lat notuje ogromne straty. Z końcem ubiegłego roku popularna sieciówka była zmuszona zredukować zatrudnienie i liczbę sklepów. Teraz będzie zamykać kolejne punkty. Marka modowa jest uwielbiana przez Polaków. W naszym kraju ma 190 lokalizacji.

H&M zamyka sklepy. Sieć notuje ogromne straty

H&M to jeden z największych sprzedawców odzieży na świecie. Szwedzka sieciówka działa w 38 krajach, a ich sklepy liczy się w tysiącach. Wkrótce jednak może się to zmienić, ponieważ gigant modowy zmaga się z problemami finansowymi. H&M od początku pandemii notuje ogromne straty. Do tego sieć po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę wycofała się z Rosji, gdzie posiadała blisko 200 sklepów. Na złą sytuację finansowa wpływają także malejąca marża oraz rosnące koszty. Jak podaje Bankier.pl, zysk netto sieci w ubiegłym roku był o 68 proc. niższy niż w roku poprzednim. 

Jeszcze w 2022 r. sieć zmuszona była zredukować zatrudnienie i zwolnić blisko 1,5 tys. pracowników. Również najmniej rentowne sklepy stacjonarne były zamykane. Teraz podejmuje kolejne kroki w celu ratowania biznesu - zamierza zamykać kolejne lokalizacje. 

Ile sklepów H&M będzie zamkniętych?

Jak wylicza Bakier.pl, sieć w szczytowym okresie miała 5076 na całym świecie. W ubiegłym roku liczba została zredukowana do 4465. W najbliższym czasie ma się zmniejszyć o kolejne 100 sklepów. H&M chce postawić większy nacisk na sprzedaż internetową, a jednocześnie zlikwidować najbardziej nierentowne sklepy. 

- W połączeniu z naszymi inwestycjami i poprawą wydajności mamy przesłanki, by sądzić, że rok 2023 będzie rokiem zwiększonej sprzedaży, poprawy rentowności i niższych zapasów. Tym samym nasz cel, jakim jest osiągnięcie dwucyfrowej marży operacyjnej na cały rok 2024, pozostaje w aktualny - mówiła prezes Helena Helmersson dla portalu marketscreener.com.

Jak podają media, w pierwszej kolejności będą zamykane sklepy w Niemczech, gdzie sieć posiada obecnie najwięcej lokalizacji. W 2022 roku H&M redukował liczbę sklepów w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że likwidowano co 5 sklep w UK.

H&M - krótka historia firmy

Szwedzką markę modową założył w 1947 roku Erling Persson. Pomysł zrodził się w czasie jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Persson zamierzał otworzyć sklep z jakościowymi, lecz tanimi ubraniami. Pierwszy sklep pod nazwą Hannes powstał w szwedzkim Västerås. Początkowo oferował ubrania tylko dla kobiet. W 1968 roku Erling Persson kupił klep Mauritz Widforss w Sztokholmie i rozszerzył ofertę o ubrania męskie. Wówczas firma zmieniła nazwę na Hennes & Mauritz.

W Polsce pierwszy sklep H&M otwarto w 2003 roku. Obecnie sieć posiada w naszym kraju 190 sklepów. 

Polskim teatrom grozi bankructwo (Super Raport)
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE