Jedna z najpopularniejszych sieciówek odzieżowych zamyka sklepy. Polacy uwielbiają tę markę

i

Autor: pixabay

Zakupy

Jedna z najpopularniejszych sieciówek odzieżowych zamyka sklepy. Polacy uwielbiają tę markę

2024-02-10 17:44

H&M notuje ogromne straty finansowe. Szwedzki gigant odzieżowy w ostatnich latach mocno redukuje zatrudnienie i liczbę sklepów. Teraz zamierza zamykać kolejne punkty. Marka modowa jest uwielbiana przez Polaków. W naszym kraju ma 190 lokalizacji.

H&M zamyka sklepy. Sieć notuje ogromne straty

H&M to jeden z największych sprzedawców odzieży na świecie. Szwedzka sieciówka działa w 38 krajach, a ich sklepy liczy się w tysiącach. Wkrótce jednak może się to zmienić, ponieważ gigant modowy zmaga się z problemami finansowymi. H&M od początku pandemii notuje ogromne straty. Do tego sieć po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę wycofała się z Rosji, gdzie posiadała blisko 200 sklepów. Na złą sytuację finansowa wpływają także malejąca marża oraz rosnące koszty. 

Jeszcze w 2022 r. sieć zmuszona była zredukować zatrudnienie i zwolnić blisko 1,5 tys. pracowników. Również najmniej rentowne sklepy stacjonarne były zamykane. Teraz podejmuje kolejne kroki w celu ratowania biznesu - zamierza zamykać kolejne lokalizacje. 

Ile sklepów H&M będzie zamkniętych?

Jak wylicza Bakier.pl, sieć w szczytowym okresie miała 5076 na całym świecie. W 2022 roku liczba została zredukowana do 4465. Firma wówczas zamykała sklepy w Wielkiej Brytanii. W 2023 roku H&M ogłosił, że chce postawić większy nacisk na sprzedaż internetową, a jednocześnie zlikwidować najbardziej nierentowne sklepy, wtedy padło na Niemcy, gdzie sieć posiadała najwięcej lokalizacji. 

Teraz szwedzki gigant odzieżowy planuje zamknąć jedną piątą swoich sklepów w Hiszpanii i zwolnić 588 pracowników. Obecnie posiada tam 133 sklepy i zatrudnia blisko 4000 osób. W oświadczeniu cytowanym przez agencję Reuters, firma potwierdza, że zamierza zamknąć w Hiszpanii 28 sklepów.

H&M - krótka historia firmy

Szwedzką markę modową założył w 1947 roku Erling Persson. Pomysł zrodził się w czasie jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Persson zamierzał otworzyć sklep z jakościowymi, lecz tanimi ubraniami. Pierwszy sklep pod nazwą Hannes powstał w szwedzkim Västerås. Początkowo oferował ubrania tylko dla kobiet. W 1968 roku Erling Persson kupił klep Mauritz Widforss w Sztokholmie i rozszerzył ofertę o ubrania męskie. Wówczas firma zmieniła nazwę na Hennes & Mauritz.

W Polsce pierwszy sklep H&M otwarto w 2003 roku. Obecnie sieć posiada w naszym kraju 190 sklepów. 

Likwidacja jaskini hazardu
Listen on Spreaker.