Gwarantowany dochód za wysokie IQ

i

Autor: pixabay.com

Gwarantowany dochód za wysokie IQ. Czy geniusze powinni dostawać dożywotnią pensję?

2023-01-27 7:47

Dożywotnia pensja dla osób z wysokim ilorazem inteligencji? Taki, na pozór szalony pomysł, zdaniem publicysty agencji Bloomberg Adriana Wooldridge’a mógłby być dla społeczeństwa bardzo opłacalny i przyczynić się do wzrostu jego dobrobytu. Według publicysty ponadprzeciętnie inteligentni ludzie bardzo często marnują swój potencjał, wykonując mało znaczące prace - gdyby byli świadomi swojego geniuszu i mieli zagwarantowany stały dochód, mogliby wykorzystać swój talent z pożytkiem dla reszty społeczeństwa.

Gwarantowany dochód dla geniuszy. Wypłacanie ludziom pieniędzy nie za ich pracę, a jedynie dlatego, że mają IQ na poziomie 145 lub wyższe, wydaje się marnotrawstwem, zwłaszcza w obliczu panującego kryzysu. Publicysta agencji Bloomberg Adrian Wooldridge uważa jednak, że takie rozwiązanie mogłoby przynieść więcej korzyści niż strat.

Gwarantowany dochód za wysokie IQ?

Powołując się na amerykańskie badania, publicysta argumentuje, że współczesne systemy edukacyjne są nieefektywne w odkrywaniu genialnych umysłów, co ma wpływ na rozwój całego społeczeństwa. Osoby ponadprzeciętnie nierzadko nie zdają sobie sprawy z własnego geniuszu, a ich potencjał jest bardzo często marnowany w mało kreatywnej pracy, np. w korporacjach.

Jako przykład wykorzystania genialnych umysłów Wooldridge wskazuje m.in. XV-wieczną Florencję czy XVIII-wieczną Anglię i ich błyskawiczny rozwój. Gdyby współcześni geniusze, dzięki dożywotniej pensji, nie musieli martwić się o codzienny byt i mogli skupić się korzystaniu ze swojego talentu, mogłoby przełożyć się to na szybszy rozwój całego społeczeństwa.

Gwarantowany dochód dla geniuszy: kto jest za?

Pomysł gwarantowanego dochodu dla geniuszy zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Jako przykład podaje się projekt miliardera Petera Thiela, który fundował granty dla absolwentów szkół średnich, dzięki którym zamiast pójść na studia mieli zająć się rozwojem własnego biznesu lub badaniami w wybranej przez siebie dziedzinie. Efekt był taki, że firmy założone przez uczestników programu warte są obecnie 45 mld dol.

Tu pojawia się pytanie, jak odnaleźć geniuszy. Zwolennicy pomysłu dożywotniej pensji dla geniuszy proponują obowiązkowe testy na inteligencję wśród dzieci. Osoby, które w serii testów uzyskałby IQ na poziomie 145 lub wyższym otrzymywałyby dożywotnią pensję na średnim poziomie. W ten sposób czas, który normalnie poświęciliby (zmarnowali?) na pracę zarobkową, mogliby przeznaczyć na twórcze wykorzystanie swojego potencjału. Zdaniem publicysty Bloomberga, oczywistym jest fakt, że nie każdy zidentyfikowany w ten sposób geniusz przyczyniłby się do rozwoju społeczeństwa. Ale w ogólnym rozrachunku, zyski z projektu powinny przewyższyć jego koszty.

Gwarantowany dochód za wysokie IQ w Polsce

Jak szacuje portal Spidersweb.pl, na gwarantowaną pensję dla geniuszy mogłoby liczyć w Polsce ponad 700 tys. osób. Swoje obliczenia portal opiera na szacunku, że IQ na poziomie 148 (tyle należy osiągnąć, by zostać członkiem MENSY) może osiągnąć 2 proc. populacji. Biorąc pod uwagę, że w Polsce mieszka 36,6 mln osób, stypendia dla ponadprzeciętnie inteligentnych osób, mogłoby otrzymać ok. 730 tys. osób.

Mieszkanka Krzyża jeździła po chodniku... na łyżwach!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE