grypa

i

Autor: Pixabay

Grypa, COVID-19 i wirus RSV. Jak rozróżnić zakażenia?

2023-03-08 16:04

W całym kraju odnotowywane są ogromne ilości zakażeń zarówno grypą, jak i koronawirusem oraz RSV. Kto jeszcze zdrowy, powinien szczególnie mieć się na baczności. A jak odróżnić od sieie te choroby i wiedzieć z czym się zmagamy? Podopowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Polacy masowo chorują. Atakuje nie tylko grypa, ale także koronawirus i RSV

W ostatnim czasie regularnie wzrasta liczba osób, które zmagają się zarówno z przeziębieniem, grypą, ale i koronawirusem oraz wirusem RSV. Przybywa też Polaków, którzy wymagają hospitalizacji. Kilka dni temu w jednym z łódzkich szpitali zmarło dziecko, które miało infekcję grypopodobną. Problem jest więc duży i poważny.

Wirus RSV a koronawirus, a może grypa? Jak odróżnić zakażenia? 

Wszelkie wirusy odróżnić możemy tylko w jeden sposób. Trzeba wykonać test. Wszystko ze względu na to, że zarówno RSV, COVID-19 i grypa ma bardzo podobnie, niemal identyczne objawy zakażenia. Należy do nich przede wszystkim gorączka, kaszel, katar i bóle mięśni.

Wirus RSV. Czym się charakteryzuje?

Wirus RSV należy do rodziny paramyxowirusów. Podobnie, jak w przypadku innych wirusów oddechowych, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. Najczęściej dotyka i najgroźniejszy jest dla małych dzieci, do pierwszego roku życia. Okres inkubacji wirusa RSV wynosi od 2 do 8 dni.

Wśród charakterystycznych objawów jest m.in.:

  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • występowanie bezdechów (szczególnie u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia),
  • niepokój i pobudzenie,
  • ból gardła,
  • kaszel
  • gorączka

Grypa a przeziębienie

Najczęściej przeziębienie jest wywoływane przez tzw. rihowirusy, które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Zazwyczaj powodują katar, bóle głowy , kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu. Natomiast w przypadku grypy pojawia się wysoka gorączka, a dodatkowo złe samopoczucie, bóle mięśni oraz bóle głowy.

COVID-19 a grypa. Najnowsze objawy koronawirusa

Nie należy również zapominać o wirusie SARS-CoV-2, który wciąż krąży. Jednak przebieg i objawy COVID-19 ulegają zmianie, w miarę jak wirus wywołujący tę chorobę mutuje. Według najnowszych informacji z Wielkiej Brytanii coraz rzadziej obserwuje się gorączkę i utratę węchu. Zastępuje je natomiast ból gardła. Należy jednak pamiętać, że każdy może przechodzić zakażenie inaczej, dlatego niezbędne są właśnie testy.

Nowe wzory legitymacji policyjnych

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE