grypa

i

Autor: Pixabay

Grypa, COVID-19 i wirus RSV. Jak rozróżnić zakażenia?

2023-03-08 16:04

W całym kraju odnotowywane są ogromne ilości zakażeń zarówno grypą, jak i koronawirusem oraz RSV. Kto jeszcze zdrowy, powinien szczególnie mieć się na baczności. A jak odróżnić od sieie te choroby i wiedzieć z czym się zmagamy? Podopowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Polacy masowo chorują. Atakuje nie tylko grypa, ale także koronawirus i RSV

W ostatnim czasie regularnie wzrasta liczba osób, które zmagają się zarówno z przeziębieniem, grypą, ale i koronawirusem oraz wirusem RSV. Przybywa też Polaków, którzy wymagają hospitalizacji. Kilka dni temu w jednym z łódzkich szpitali zmarło dziecko, które miało infekcję grypopodobną. Problem jest więc duży i poważny.

Wirus RSV a koronawirus, a może grypa? Jak odróżnić zakażenia? 

Wszelkie wirusy odróżnić możemy tylko w jeden sposób. Trzeba wykonać test. Wszystko ze względu na to, że zarówno RSV, COVID-19 i grypa ma bardzo podobnie, niemal identyczne objawy zakażenia. Należy do nich przede wszystkim gorączka, kaszel, katar i bóle mięśni.

Wirus RSV. Czym się charakteryzuje?

Wirus RSV należy do rodziny paramyxowirusów. Podobnie, jak w przypadku innych wirusów oddechowych, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. Najczęściej dotyka i najgroźniejszy jest dla małych dzieci, do pierwszego roku życia. Okres inkubacji wirusa RSV wynosi od 2 do 8 dni.

Wśród charakterystycznych objawów jest m.in.:

  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • występowanie bezdechów (szczególnie u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia),
  • niepokój i pobudzenie,
  • ból gardła,
  • kaszel
  • gorączka

Grypa a przeziębienie

Najczęściej przeziębienie jest wywoływane przez tzw. rihowirusy, które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Zazwyczaj powodują katar, bóle głowy , kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu. Natomiast w przypadku grypy pojawia się wysoka gorączka, a dodatkowo złe samopoczucie, bóle mięśni oraz bóle głowy.

COVID-19 a grypa. Najnowsze objawy koronawirusa

Nie należy również zapominać o wirusie SARS-CoV-2, który wciąż krąży. Jednak przebieg i objawy COVID-19 ulegają zmianie, w miarę jak wirus wywołujący tę chorobę mutuje. Według najnowszych informacji z Wielkiej Brytanii coraz rzadziej obserwuje się gorączkę i utratę węchu. Zastępuje je natomiast ból gardła. Należy jednak pamiętać, że każdy może przechodzić zakażenie inaczej, dlatego niezbędne są właśnie testy.

Nowe wzory legitymacji policyjnych